5 lekcji, których udziela nam natura

Przypisując sobie cechy charakteru typowe dla świata natury pielęgnujemy uczucia, takie jak współczucie, zrozumienie i troska o środowisko naturalne. Odkrywanie fauny i flory uczy dzieci także miłości. 

Przyroda pomaga nauczyć się:

  • przebaczać

Za często jesteśmy bezwzględni dla Matki Natury, a mimo to ona ciągle jest dla nas dobra i pokazuje, że żyje dla nas. Nawet w Czarnobylu, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miejsc na Ziemi, natura zaczyna ponownie się rozwijać. Do wielu zdewastowanych przed laty regionów świata zaczynają ponownie napływać dzikie zwierzęta, pojawiają się rośliny. Natura nie rozpamiętuje przeszłości i potrafią wybaczać błędy.

  • być cierpliwym

Kobiety w ciąży doskonale wiedzą czym jest oczekiwanie. Dla wielu z nich 9 miesięcy to wieczność. Dla porównania ośmiornice czekają na dziecko 4 i pół roku! To tylko jeden przykład, w którym natura udowadnia nam, że potrzeba czasu, by osiągnąć cel. Ludzkie relacje są często są pod tak wielką presją, że trudno dać im oddech, którego potrzebują, aby kwitnąć.

  • tolerancji

W naturze zwierzęta mają do dyspozycji szeroki wachlarz kierunków i relacji. Trzy czwarte wszystkich delfinów wiąże się w pary z osobnikami tej samej płci. Wilki żyją w relacjach identycznych do „tradycyjnej” ludzkiej rodziny (podział na role). Ponadto istnieje wiele magicznych międzygatunkowych przyjaźni!

  • rozwoju

Każdy, kto choć raz mógł obserwować zjawiska toczące się wiosną, był świadkiem rozwoju w swojej najwyższej formie. Natura tętni życiem, ale jest też elastyczna. Ekosystem jest w ciągłym ruchu, zachodzą w nim zmiany, musi reagować na bodźce. Zmiana jest jedyną stałą, a nasze relacje ewoluują w oparciu o to, jak reagujemy na siły, które nas otaczają. Przyroda rozkwita kultywując stan elastyczności, kompromisu i wieczystego odmładzania.

  • poświęcenia

Pszczoły poświęcają całe swoje życie na opiekę nad królową i ochronę ula, rezerwatu i larw. Małpa-strażnik alarmuje resztę stada, kiedy na horyzoncie dostrzeże niebezpieczeństwo, nawet jeśli wiąże się to z ryzykiem przyciągnięcia uwagi drapieżnika na siebie. Cykl życia może być postrzegany jako akt miłości. Każda śmierć dostarcza sił, energii i daje szansę na życie dla następnego pokolenia.