Muzeum Vincenta van Gogha

Muzeum Vincenta van Gogha w Amsterdamie to muzeum poświęcone życiu i twórczości holenderskiego malarza Vincenta van Gogha. Jest to największe na świecie muzeum poświęcone jego twórczości, w którym znajduje się ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 700 listów. No musieliśmy je odwiedzić.

Całą wyprawę zaplanowaliśmy miesiąc wcześniej. Oczywiście rozpoczęliśmy od zarezerwowania biletów on-line.  

Warto to zrobić, żeby zaoszczędzić sporo czasu. Do kasy biletowej kolejka była bardzo długa. A my minęliśmy wszystkich i bezproblemowo mogliśmy rozpocząć zwiedzanie…. Zanim jednak do tego doszło, parę słów jak dostać się do Muzeum. Można dojechać pociągiem, ale bilety nie należą do najtańszych (15 euro od osoby). Postanowiliśmy więc dojechać samochodem.

W całym Amsterdamie parkowanie jest płatne  – i to słono – przeciętny koszt za godzinę parkowania to 8 euro. I pomimo tak wysokich cen, miejsca do zaparkowania samochodu w wąskich uliczkach i tak brak.  Parkowanie w Amsterdamie to  prawdziwy luksus. Można jednak zapłacić zdecydowanie mniej – bo jedyne 6 euro za 24 godzin. Aby skorzystać z takiego parkowania, należy szukać parkingu na obrzeżach Amsterdamu z adnotacją P+R – parkuj i jedź. Parkując tam auto dostajemy jeszcze bilet dla 5 osób w kwocie 7 euro, który pozwala nam dotrzeć metrem do samego centrum Amsterdamu. Bilet musimy zachować, gdyż pozwala on nam podróżować przez godzinę, więc spokojnie wystarcza czasu na powrót. Dodatkowo to właśnie ten bilet uprawnia nas do zniżki za parking.

My wybraliśmy parking P1 Arena  Wjeżdżając na parking najlepiej kierować się na prawą stronę z napisem P+R.

Jazda metrem do centrum zajęła nam ok 15 minut.

Dworzec w Amsterdamie

Zostawiamy za sobą piękny dworzec kolejowy i szybkim krokiem ruszamy do Muzeum. Przed nami trasa ok 5 km, którą postanowiliśmy przejść. Uliczki Amsterdamu są tak urokliwie, ze trudno odmówić sobie tej przyjemności. Ale można oczywiście skorzystać z komunikacji miejskiej.

Po ok. godzinie docieramy na miejsce. Budynek Muzeum widać już z daleka.

Muzeum Van Gogha

Muzeum zostało założone w 1973 roku i mieści się w dwóch budynkach: głównym budynku zaprojektowanym przez Gerrita Rietvelda oraz skrzydle wystawowym zaprojektowanym przez Kisho Kurokawę.

Kolekcja Muzeum Vincenta van Gogha obejmuje:

  • Największą na świecie kolekcję obrazów van Gogha, w tym Słoneczniki, Gwiaździsta noc i Żółte krzesła.
  • Kolekcja rysunków i listów van Gogha.
  • Wystawy czasowe poświęcone życiu i twórczości van Gogha oraz jego wpływie na innych artystów.

Zwiedzanie całego muzeum zajęło nam ponad 3 godziny. Tam jest co oglądać. Zresztą sami zobaczcie ->