7 nawyków nieszczęśliwych ludzi

Aby zmienić swoje życie i stać się bardziej szczęśliwym człowiekiem, weźmy sprawy we własne ręce. Robi tak spora część populacji, ale równie duża w zależności od dnia doświadcza szczęścia i nieszczęścia. Osoby chronicznie nieszczęśliwe dość łatwo dostrzec w swoim otoczeniu. W jaki sposób? Oto 7 cech przewlekle nieszczęśliwych ludzi.

Dominuje w nich przekonanie, że życie jest ciężkie

Szczęśliwi ludzie wiedzą, że życie może być chwilami trudne, ale to właśnie dzięki takim momentom odbijają się i nabierają mocy, nie są ofiarami. Wytrwałość w dążeniu do rozwiązania problemu cechuje szczęśliwe osoby, natomiast nieszczęśliwe postrzegają siebie jako ofiary życia i popularyzują postawę typu: „spójrz co się ze mną / mnie stało”.

Wierzą, że większości ludzi nie można ufać

Fakt – zdrowa ostrożność jest wskazana, ale większość szczęśliwych ludzi ufa bliźniemu, wierząc w ich dobro. Otwartość wobec innych buduje wokół osoby aurę, daje poczucie wspólnoty, pokazuje otwarte serce dla nowych relacji. Ludzie nieszczęśliwi są nieufni, i z góry zakładają, że obcym nie należy ufać. To często zamyka drzwi na każdy nowy kontakt, zamyka w wewnętrznym kręgu i szansę na poznanie nowych przyjaciół maleją.

Interesują się nie tym, na co naprawdę warto zwracać uwagę

Jest dużo złego w świecie. Nieszczęśliwi ludzie przymykają oko na to, co tak naprawdę się dzieje globalnie, i skupiają się na tym, co konkretnie ich dotyczy. Przecież można dostrzec tragedie dziejące się setki kilometrów od nas i reagować pozytywnie na nie. Szczęśliwi ludzie są świadomi problemów globalnych, ale równoważą swoje zaniepokojenie i potrafią zobaczyć także to, co jest dobre, wysnuć wnioski. Tu pasuje określenie „mieć otwarte oczy”. Nieszczęśliwi ludzie mają tendencję do tego, aby zamknąć jedno oko skierowane na świat i żyć w poczuciu strachu, że może dotknąć to i jego.

Porównują siebie do innych

Nieszczęśliwe osoby wierzą, że szczęście innej osoby jest „skradzione” od nich. Nie wierzą, że na świecie jest wystarczająco dużo dobroci, że skądś się ona musi brać, i że jest im zabierana. Z tego powodu czują zazdrość i żal. Szczęśliwi ludzie wiedzą, że szczęście i dobre okoliczności są znakami, które prowadzą ich do osiągnięcia celu.

Mogą starać się kontrolować swoje życie

Kontrola nad życiem i dążenie do celu to dwie różne kwestie. Szczęśliwi ludzie podejmują codziennie kroki, aby osiągnąć swoje cele, ale są świadomi tego, jak małą kontrolę nad swoim życiem mają. Nieszczęśliwi ludzie mają tendencję do postrzegania wszystkiego, co ich spotyka w skali mikro. Wszelkie odstępstwa od ich planu traktują jako niepowodzenie. Są skupieni na celu, ale nie pozostawiają cienia szansy na odstępstwa. Szczęśliwi ludzie także dążą do celu, ale mają zdolność do płynięcia z prądem i nie załamywania się, kiedy plan jest modyfikowany.

Widzą swoją przyszłość tylko jako niepokój i strach

Ludzie nieszczęśliwi są pesymistami, przyszłość widzą w ciemnych barwach. Szczęśliwi ludzie marzą o tym, co mogą zrobić, aby rozwijać siebie i swoje życie. Nieszczęśliwi także o tym myślą, ale przyświeca im ciągły niepokój i strach. Szczęśliwi ludzie doświadczają lęku i obaw, ale w istotny sposób potrafią odróżnić to uczucie, przeżywać je, będą zadawać sobie pytanie w jakie działania mogą podjąć, by zapobiec strachowi.

Plotkują i skarżą się

Nieszczęśliwi ludzie lubią żyć przeszłością. Często opowiadają o swoich tragediach i nieszczęściach. Gdy zabraknie rzeczy do opowiedzenia, zwracają się ku plotkom i analizie życia innych. Szczęśliwi ludzie żyją teraz i marzą o przyszłości. Pozytywne emocje można wyczuć u nich z odległości. Są podekscytowani, kiedy nad czymś pracują, wdzięczni za to, co mają.