8 rzeczy, których nie podejrzewasz o to, że można wyprać w pralce

Pralka może oczyścić nie tylko ubrania, pościel i ręczniki. Szkoda czasu na szorowanie! Poznajcie rzeczy, które z powodzeniem możesz wyprać w pralce. I pamiętajcie o skutecznym i ekologicznym środku piorącym – polecamy kule, orzechy albo proszek eukaliptusowy. Pierzemy najczęściej w niskiej temperaturze.

  1. Poduszki – te, na których śpimy czy te, które dekorują kanapę w salonie. Każda poduszka kumuluje w sobie bakterie, wirusy, grzyby, roztocza. Pierzemy zgodnie z instrukcją na metce.
  2. Koc piknikowy – lub pledy, których używamy na tarasach i balkonach.
  3. Firany i zasłony – choć gołym okiem trudno dostrzec na nich zabrudzenia, wymagają częstego odświeżania. Są siedliskiem kurzu, a jeśli mamy w domu alergika, to wyjścia są dwa: rezygnacja z firan i zasłon lub ich reguralnie pranie.
  4. Posłanie zwierzaka – zanim wrzucimy posłanie do pralki, usuwamy z niego sierść, dokładnie wytrzepujemy. Z nautralizacją zapachu może nie być łatwo
  5. Mata do jogi – większość mat można prać w pralce. Pierzemy w niskiej temperaturze, nie wirujemy, ponieważ może stracić swój kształt.
  6. Torba gimnastyczna – to zlepek wirusów, bakterii, kurzu i potu. Warto przyjrzeć się torbie z bliska, być może znajduje się na niej niewielka metka albo nadruk z informacją o sposobie prania.
  7. Plastikowe zasłonki prysznicowe – wystarczy usunąć plastikowe żabki i włożyć zasłonkę do bębna.
  8. Maty łazienkowe – to siedlisko zarazków. Warto zmieniać je dość często, a jeszcze częściej prać. Przed wrzuceniem do pralki matę warto odkurzyć i usunąć z niej większe zabrudzenia. Nie suszymy w pralce, a rozwieszamy do wyschnięcia.

Foto