Bitwa pod Grunwaldem

Najsłynniejszy obraz historyczny w malarstwie polskim XIX wieku – powstały w 1878 roku to Bitwa pod Grunwaldem – Jana Matejki – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa historycznego. Obraz przedstawia ostatnią fazę bitwy – wśród masy walczących osób widzimy dwie główne postacie : mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena broniącego się przed ostatecznym ciosem (po lewej stronie) i księcia Witolda w pełnej tryumfu pozie.

Jan Matejko namalował obraz, opierając się na relacjach Jana Długosza i Marcina Bielskiego i wszelkie detale były dokładnie odtwarzane zgodnie z opisami w Kronice Polskiej. Obraz powstawał przez 4 lata, a obecnie możemy go podziwiać w Warszawie w Muzeum Narodowym.  A dzisiaj jest odpowiedni dzień, aby wybrać się do Muzeum i przeżyć lekcję historii. Dlaczego?

Właśnie dzisiaj obchodzimy 605 rocznicę tej bitwy, o której słyszał każdy – 15 lipca 1410 ok godz. 8:00 pod Grunwaldem (koło wsi Grunwald, Łodwigowo, i Stębark, na zachód od jeziora Lubień) wojska polsko-litewskie wspierane przez wojska ruskie, czeskie i tatarskie – pod wodzą króla Władysława Jagiełły, pokonały wojska Zakonu Krzyżackiego (Zakon Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego).

Była to największa bitwa w średniowiecznej Europie. I oczywiście bardzo ważna. Zakon Krzyżacki już nigdy nie osiągnął dawnej świetności.

A jeżeli spędzacie wakacje na mazurach, macie niepowtarzalną okazję uczestniczenia w Dniach Grunwaldu w okresie od 15 lipca do 19 lipca. Jest to impreza o charakterze międzynarodowym, którj najważniejszym elementem jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.

Pełen program imprezy znajdziecie na stronie Bitwa pod Grunwaldem