Dzień Mamy

26 maj to dzień, w którym w szczególny sposób chcemy uhonorować swoje Mamy. To Dzień Mamy, święto, które obchodzone było już w starożytnym Rzymie. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W innych krajach jest on obchodzony różnie: 3 marca w Norwegii, 8 marca w Bośni w Kosowie, Laosie, Iraku, 7 kwietnia w Armenii, w ostatnią niedzielę maja we Francji…. a w Polsce jest to 26 maj  – Dzień Mamy.  Ten dzień bezwzględnie powinniśmy spędzić ze swoimi Mamami. I pokazać im, jak bardzo są dla nas ważne. Jak bardzo doceniamy to wszystko co dla nas robiły i zawsze robią. Bo Mama jest jak najlepsza przyjaciółka i to taka która nigdy nie zdradzi, wysłucha, zrozumie.

W jaki sposób to okazać. Myślę, że najpiękniejszym prezentem dla Matki jest obecność dziecka. Często zabiegani, nie znajdujemy czasu na to co w życiu najważniejsze. Na kontakt z najbliższymi. Osoby starsze, które mają tego czasu już więcej, odczuwają tą naszą nieobecność szczególnie, czują się samotne i niepotrzebne.

Nie pozwólmy aby w dzisiejszym dniu, nasze Mamy poczuły się w ten sposób.

Pamiętam, jak mając 7-8 lat całą klasą biegliśmy na ogródki działkowe, aby za parę groszy kupić bez, piwonie, konwalie. Czasami te bukiety robiliśmy nawet nie mając tych paru groszy z polnych kwiatków, które w wazonie wytrzymywały nie cały dzień, ale uśmiech Mamy i tak był najważniejszy. A pojawiał się na twarzy nawet wtedy, gdy otrzymała mlecze i piękną laurkę.

Teraz, kiedy nasze portfele są zasobniejsze możemy już sobie pozwolić na bardziej wyrafinowane prezenty:

  • czekoladki;
  • perfumy;
  • biżuterię;
  • kosmetyki (oczywiście mówię tu o tuszu do rzęs a nie kremie przeciwzmarszczkowym) 

Nadal jednak nie to jest najważniejsze. Najważniejsza jest nasza obecność. Całus, uścisk i te najważniejsze słowa …. słowa najpiękniejsze, najmilsze, jedyne… \

My również przyłączamy się do tych życzeń i składamy wszystkim Mamom serdeczne życzenia i podziękowania: 

Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
Za to, że wskazujesz drogę mi w mroku,
Za to, że dni moje tęczą malujesz
dziś Mamo z całego serca Ci dziękuję!