Michelle Obama – kobieta, która inspiruje kobiety

Już wkrótce, bo 29 lipca ruszy pierwszy sezon „The Michelle Obama Podcast” na serwisie Spotify. Była pierwsza dama Ameryki zapowiada, że będą to jej rozmowy z bliskimi osobami (mamą, bratem, przyjaciółmi, znajomymi), czyli tymi, które spowodowały, że „jestem kim jestem”. Michelle Obama ma nadzieję, że jej rozmowy staną się inspiracją do dialogu w naszych kręgach bliskich, będą wspólnym poszukiwaniem odpowiedzi na pytania, które dotyczą nas wszystkich i – wreszcie – dostarczą także trochę przyjemności odbiorcom.

A to wszystko zaczęło się w 2017 roku, kiedy Michelle Obama napisała swoją autobiografię „Becoming. Moja historia”. Ale „Becoming. Moja historia” to coś więcej niż biografia czy pamiętnik. To książka, która stała się inspiracją do zmiany dla milionów kobiet na całym świecie. Została przetłumaczona na 25 języków.

Michelle Obama „Becoming. Moja historia” (wydawnictwo Agora, Warszawa 2019)

To szalenie ciekawa lektura. Michelle Obama wspomina swój dom rodzinny, dzieciństwo, studia prawnicze w Princeton University i Harvard Law School, pracę w kancelarii prawniczej, małżeństwo z Barackiem Obamą, narodziny córek. Pisze również o latach 2009-2017, kiedy pełniła funkcję pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Ale to nie jest laurka o pięknym życiu. To raczej historia kobiety, której udało się przełamać wiele murów. Wychowana w duchu ciężkiej pracy, dyscypliny, ale także skromności i szacunku, mierzyła się z trudnościami i kryzysami, które są bliskie każdej kobiecie (trudności z zajściem w ciążę, kryzys małżeński, rezygnacja z kariery zawodowej na rzecz rodziny, zaangażowanie się w karierę męża, hejt). Ambitna, zdeterminowana i nienasycona. Jako pierwsza dama potrafiła wypowiadać się na kontrowersyjne tematy, ale także inspirować innych (np. do aktywności fizycznej dzieci). Przyczyniła się do zmiany myślenia: o osobach wykluczonych, o kobietach-prawniczkach, o czarnoskórych, o osobach publicznych. Na pewno nie będzie milczeć. Będzie angażować się na rzecz równouprawnienia, tolerancji, wyrównywania szans edukacyjnych. Wydaje się, że dla niej poprzeczka jest zawsze wyżej.

Becoming, czyli stawanie się.

Michelle Obama przekonuje, że tak jak w jej życiu kolejne etapy i doświadczenia przygotowywały ją do pracy zawodowej, życia małżeńskiego, wreszcie do bycia pierwszą damą, tak samo dzieje się w życiu każdego z nas. Na każdym etapie życia czekają nas wyzwania, które mogą nas zmienić, rozwinąć. Notuje: „Stawanie się to świadomość, że zawsze można jeszcze trochę wzrosnąć”.

„Becoming” – dziennik motywacyjny (wydawnictwo Agora, Warszawa 2019)

– dziennik coachingowy, z którym możesz pracować w swoim tempie. Jeśli każdego dnia usiądziesz na 15-30 minut, to w ciągu 3 miesięcy możesz odkryć wiele budujących cię treści. „Becoming” skłania do przemyślenia swojej historii. Znajdziesz tu miejsce na osobiste odpowiedzi na pytania: czego pragniesz?, jaki jest twój dom?, jaki jest twój idealny dzień?, co cie uspakaja, a co wkurza?, do czego dążysz?, jakie są twoje wartości? Taki dziennik to idealny prezent dla każdej kobiety. Pozwala spojrzeć w głąb siebie. Docenić siebie. Podjąć wysiłek zmiany życia. Zawalczyć o lepszą przyszłość.

„Becoming. Moja historia” – film dokumentalny dostępny na platformie Netflix (2020)

Dziennik motywacyjny
Uzupełnieniem książki jest 90 minutowy film, który powstał podczas trasy promującej „Becoming”. Obraz pokazuje kulisy spotkań z czytelnikami, fragmenty wywiadów, życie po Białym Domu. To też refleksja nad tym, co Michelle Obama przeżyła jako pierwsza dama Stanów Zjednoczonych i pierwsza Afroamerykanka. Widać wyraźnie, że Michelle Obama ma swoją misję. Chce budować wspólnotę kobiet, które dzielą się doświadczeniami, wzmacniają się i pomagają sobie wzajemnie. Kończy to spotkanie ze swoimi czytelnikami słowami: „Chcę być mentorką kobiet”.

Jola Kubik