Przygotowania do świąt

Do świąt pozostały jeszcze dwa tygodnie… lub tylko dwa tygodnie.  Krótkie dwa tygodnie, w ciągu których musisz sprawić, aby Twoje mieszkanie błyszczało, w szafach były pochowane prezenty, które ucieszą każdego bliskiego, produkty, z których wyczarujesz cudowne dania świąteczne znalazły się w lodówce. Jak uporać się z tym wszystkim w dwa tygodnie? Jak sprawnie przeprowadzić przygotowania do świąt?

 

 

Dobry plan działania to podstawa.

Warto wszystkie obowiązki spisać na kartce i podzielić na poszczególne dni.

Nie ma więc na co czekać, tylko bierzemy kartkę, długopis i rozpoczynamy planowanie.

 

1. Zastanów się  jakie miejsca w Twoim domu wymagają szczególnych porządków. Rozpisz mycie okien, szafek i zakamarków na poszczególne dni. Najważniejsze żebyś mierzyła siły na zamiary. Co z tego , że w Twoim domu wszystko będzie lśniło, kiedy Ty wylądujesz w łóżku, obolała i bez sił. Podziel te obowiązki na wszystkich domowników. Włącz w te prace również dzieci. Z pewnością się okaże, że w wielu rzeczach będą mogły pomóc. A skoro same będą sprzątać, będą również szanowały to, co zrobią inni.

2. Zrób listę potraw, które chcesz postawić na wigilijnym stole. Spisz wszystkie składniki, które są Ci potrzebne do ich wykonania. Jadąc na zakupy zabierz ze sobą tak przygotowaną  listę, abyś niczego nie zapomniała.  Kupuj tylko to, co masz zapisane. Świąteczne zakupy stają się często szaleństwem. Kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, kupujemy za dużo. Nic dziwnego, fachowcy od reklamy dokładnie wiedzą, jak przyciągnąć nasz wzrok i zmusić nas do zakupu towarów, które tak naprawdę są zbędne. W okresie przedświątecznym zawsze wydajemy więcej pieniążków niż zaplanujemy. Postarajmy się tym razem zrobić to z głową.

3. Rozpisz sobie, kiedy musisz rozpocząć przygotowania poszczególnych potraw. Z pewnością są takie, które możesz przygotować wcześniej i nie musimy z tym czekać na ostatni moment. Niektóre potrawy będą nawet smaczniejsze, kiedy trafią na jakiś czas do zamrażarki i zostaną wyciągnięte dopiero w samą wigilię. Niektóre będziesz musiała przygotować w samą wigilię, ale ze swoją listą, będziesz wiedziała co zostało do zrobienia i nie spanikujesz.

4. Jeżeli nie kupujesz żywej choinki, tylko masz sztuczną, wyciągnij ją wcześniej i sprawdź jej stan.  Zobacz również ozdoby choinkowe, ile z nich należy wymienić, co musisz dokupić. Nie ma nic gorszego niż nie świecące lampki choinkowe w Wigilię rano.

FINISZUJEMY!

Tak stworzony plan działania powinien Ci ułatwić przygotowania świąteczne. Każdą rzecz, którą wykonasz, odhaczaj.  A we wtorek 23 grudnia wieczorem, usiądź spokojnie i z zadowoleniem spójrz na swoją załatwioną listę spraw, poczekaj aż dzieci pójdą spać i spokojnie popakuj prezenty.  W środę pozwól swoim dzieciom przystroić stół, przy którym będziecie mogli zasiąść ciesząc się z Świąt Bożego Narodzenia.