STRONA WWW

Własna strona internetowa to dla każdej firmy w tej chwili niejako obowiązek. Jeżeli nie nastawiamy się na sprzedaż przez internet możemy sami stworzyć wizytówkę składającą się z ogólnej informacji o firmie. Możemy ją stworzyć zupełnie za darmo.

Jak stworzyć taką stronę? Wiele osób twierdzi, że to trudne, a wręcz niemożliwe do wykonania. Nic bardziej mylnego. W trakcie tego kursu postaramy się pokazać w przystępny sposób jak się do tego zabrać.

Lekcja 1 – od czego zacząć.

Aby stworzyć prostą stronę internetową potrzebny nam bedzie edytor. Teoretycznie może to być każdy edytor tekstowy jakim tylko dysponujemy. Aby jednak stworzyć stronę przy pomocy samego notatnika, będziemy musieli znać dobrze skłądnię języka hipertekstowego – HTML. Pisanie strony w takim edytorze jest jednak dość uciążliwe. Dlatego też powstało mase edytorów, które ułatwiają nam projektowanie strony www. My skorzystamy z jednego z nich, który jest bardzo przystępnym edytorem i co najważniejsze zupełnie darmowym.

NVU – to edytor, który oferuje tworzenie strony w trybie WYSIWYG co oznacza że nie musimy zupełnie znac html-a, jak również oferuje nam edytor umożliwiający pisanie kodu ręcznie. Program możemy ściągnąć ze strony :  http://www.pioart.pl/nvu-1.0-win32-installer-full-pl-PL.rar .

Wybieramy system operacyjny na jakim pracujemy i pobieramy instalatora edytora NVU. Ściągnięty plik uruchamiamy. Akceptujemy umowę, wskazujemy gdzie nasz edytor ma byc zainstalowany i rozpoczynamy instalację. Zaraz po instalacji możemy uruchomić nasz edytor.

Aby zacząć tworzenie naszej strony, z menu górnego z plik wybieramy NOWY. U dołu naszego edytora znajdują się cztery zakładki: Normalny, znaczniki HTML, Żródło, Podgląd.

Tryb NORMALNY to właśnie ten tryb, w którym możemy pisac bez znajomości html. To co dodamy do naszego dokumentu, będzie na bierząco konwertowane i zapisywane przy pomocy odpowiednik znaczników html. Jeżeli chcecie zobaczyć , jak wygląda stworzona przez Was strona od „kuchni” przyciskamy zakładkę żródło. W tym momencie pokaże się nam kod naszej strony i tutaj możemy już ręcznie dodawać elementy przy pomocy odpowiednich znaczików, które poznamy w trakcie trwania kursu. Jak będzie wyglądała nasza strona po opublikowaniu jej w internecie możemy zobaczyć wybierając zakładkę PODGLĄD.

W następnej lekcji – opis NVU. Zapraszam serdecznie.

 

MAG

www.pioart.pl