ŚWIŃSKA GRYPA

Świńska grypa jest wysoce zakaźną chorobą dróg oddechowych u świń, wywołaną przez jeden z kilku szczepów świńskich wirusa grypy typu A. Wirus rozprzestrzenia się wśród świń drogą kropelkową, może rozprzestrzeniać się drogą kontaktów pośrednich lub być roznoszony przez niechorujących nosicieli. Zwykle wirusy świńskiej grypy są o podtypie H1N1, ale wśród świń występują również inne podtypy.

Czym wyróżnia się wirus A/H1N1?

Jest to nowa wersja wirusa typu A (znana jako H1N1), powodującego zachorowania na grypę u ludzi. Istnieje obawa, że ten typ może wywołać grypę pandemiczną.

 

Pandemia grypy występuje wtedy, gdy wirus wykształci odmianę zupełnie inną od poprzednich. Niewiele osób jest odpornych na nowe odmiany, ponieważ nie były wcześniej na nie narażone.
Powoduje to, że taka nowa odmiana wirusa łatwo się rozprzestrzenia, atakując bardzo wielu ludzi. Powoduje dużo poważniejsze infekcje niż grypa sezonowa. Może wywołać ciężką chorobę u każdej osoby, niezależnie od wieku. W odróżnieniu od grypy sezonowej grypa pandemiczna występuje co kilka dekad o dowolnej porze roku.
W ubiegłym stuleciu odnotowano trzy pandemie grypy.
Razem spowodowały więcej ofiar niż I Wojna Światowa

 

Objawy zakażenia są takie same jak w przypadku infekcji grypy sezonowej, dotyczą głównie układu oddechowego (kaszel). Objawom towarzyszy wysoka gorączka (nawet do 40°C). W fazie początkowej może występować katar, nudności, wymioty, biegunka, czy bóle gardła. Eksperci WHO nie odwołują najwyższego stopnia zagrożenia grypą A/H1N1 i są przekonani, że nadal świat jest narażony na wystąpienie pandemii. Zachorowania na grypę A/H1N1, początkowo zwaną świńską, rozpoczęły się w kwietniu tego roku w Meksyku. Nowy wirus szybko zaczął wędrówkę po świecie, a w lipcu rozprzestrzenianie się zachorowań nabrało tempa. Dziś wirus jest już obecny na wszystkich kontynentach. Wirus jest niebezpieczny przede wszystkim dla osób z grupy podwyższonego ryzyka – dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży. Symptomy świńskiej grypy są zazwyczaj podobne do występujących przy zwykłej grypie. Mogą być jednak bardziej dokuczliwe i powodować poważniejsze komplikacje. Do typowych objawów należą:

-nagła gorączka

-nagły kaszel

-ból głowy

-zmęczenie

-dreszcze

-bóle mięśni

-ból żołądka

-biegunka

-ból gardła

-katar

-brak apetytu

Schemat przenoszenia świńskiej grypy jest prawdopodobnie taki sam jak grypy sezonowej a drogi zarażania wirusem to:

  • Droga kropelkowa – podczas kichania/kaszlu/mówienia, kiedy osoba chora bezpośrednio rozpyla w powietrzu duże krople (krople wielkości > 5µm) zainfekowanego śluzu i wydzieliny z jamy nosowej, krople są inhalowane przez drogi oddechowe innych osób.
  • Droga powietrzna – małe krople (wielkosci < 5µm) bez bezpośredniego kontaktu z chorym. Małe kropelki unoszą się w powietrzu, mogą być bezpośrednio wprowadzone do organizmu człowieka do płuc przy oddychaniu.
  • Droga kontaktowa – obejmuje ręce i powierzchnie. Zainfekowane krople pozostają na powierzchniach (z powietrza lub z brudnych rąk).
    Można zakazić się wirusem po kontakcie z taką powierzchnią (np. klamka, uścisk dłoni) i przeniesieniu wirusa na oko, nos, usta skąd wirus wnika do organizmu.

 

Wirus świńskiej grypy, mimo że pochodzi od świń, jest wirusem przenoszonym między ludźmi. Nie ma danych wskazujących na zarażenia od zwierząt, oficjalne potwierdzono również brak ryzyka zarażenia przez zjedzenie wieprzowiny.

 

 

Jest kilka prostych czynności, które można wykonać, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Zapewnienie i utrzymanie higieny w domu jest jedną z nich, zwłaszcza gdy ktoś z rodziny jest chory.

  • Zapewnij, aby powierzchnie, które
    są potencjalnym źródłem zarażenia
    i są dotykane przez wiele osób, były dezynfekowane produktem na bazie chloru, takim jak Domestos 24H zagęszczony płyn czyszcząco-dezynfekujący.
    Miejsca występowania zarazków
  • Możesz przejąć wirusa na ręce, dotykając powierzchni, które były dotykane przez osoby zarażone: klamki do drzwi, przyciski
    w windzie, przyciski telefonu. W miarę możliwości dezynfekuj powierzchnie produktem na bazie chloru, takim
    jak Domestos zagęszczony płyn czyszcząco-dezynfekujący.
    Instrukcje jak efektywnie myć ręce znajdziesz tutaj
  • Poza domem staraj się częściej myć ręce
  • Unikaj bliskiego kontaktu z osobami, które mogą być chore
    (mają kaszel lub gorączkę)
  • Unikaj podawania dłoni np. podczas powitania
  • Unikaj dotykania rękoma oczu, nosa, ust (ręce mogą być zanieczyszczone)
  • Jeżeli sprzątasz po kimś chusteczkę higieniczną pozostawioną na jakiejś powierzchni, na twoich rękach może znajdować się wirus grypy – należy myć je najczęściej jak to tylko możliwe
  • Myj ręce po dotknięciu jakiegokolwiek przedmiotu podejrzanego o przebywanie w kontakcie z osobą chorą
  • Powinieneś kultywować dobre nawyki zdrowotne, takie jak wystarczająca ilość snu, zdrowe odżywianie oraz utrzymywanie aktywności fizycznej

 

Domestos zabija wszystkie znane wirusy, w tym wirusa typu A, który odpowiedzialny jest za obecną pandemię świńskiej grypy.
Działanie Domestosa zostało pomyslnie przebadane przeciwko wirusowi Ah1n1. Podchloryn sodu – substancja aktywna Domestosa, jest składnikiem bardzo reaktywnym i zabija wszystkie znane typy drobnoustrojów, w tym wirusy grypy.
Podchloryn sodu jest jedną z najsilniejszych substancji biobójczych znanych człowiekowi, a jej działanie na wirusy grypy na twardych, nieporowatych powierzchniach jest szeroko opisywane w literaturze naukowej.

 

Jak myć ręce?

  • Krok 1
    Nałóż mydło, wcieraj je w ręce przez ok. 15-30 sekund

 

  • Krok 2
    Potrzyj prawą dłonią o lewą
    i lewą o prawą

 

  • Krok 3
    Włóż palce jednej dłoni pomiędzy palce drugiej dłoni

 

  • Krok 4
    Powtórz czynność, wkładając palce pomiędzy palce
    z wierzchu dłoni

 

  • Krok 5
    Kciukiem prawej dłoni masuj kciuk lewej dłoni
    i odwrotnie

 

  • Krok 6
    Trzema palcami masuj środek prawej i lewej dłoni

 

Wiele płynów czyszcząco-dezynfekujących zabija wyłącznie bakterie, natomiast są nieskuteczne w zabijaniu wirusów. By mieć pewność, że twój płyn zabija wszystkie typy drobnoustrojów włączając  w to bakterie, wirusy i grzyby upewnij się, że używasz płynu zawierającego podchloryn sodu (np. Domestos 24h). Przed użyciem produktu przeczytaj etykietę lub ulotkę informacyjną.
Uwaga:Produkt biobójczy należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności.
Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.