Tata jest ważny

Droga ojców do tego miejsca jakie zajmują dziś w życiu swoich dzieci trwała dekady. Dziś tata z dzieckiem w chuście, bawiący się z przedszkolakiem na placu zabaw, udający się na zakupy spożywcze jest normą. Ojcowie nadal mają problem z wyrażaniem uczuć, często czują silną potrzebę przebywania z dzieckiem, chcą aktywnie uczestniczyć w procesie wychowania, ale nie potrafią tego wyrazić słowami. Wciąż zdarzają się kobiety-matki, które nie dopuszczają ojca do opieki nad dzieckiem, szczególnie często zdarza się to w pierwszych chwilach po narodzinach dziecka. Czasem to jest powód stresu, negatywnych reakcji pełnych gniewu i żalu.

Oto pięć wskazówek dla ojców, którzy chcą wzmocnić więź z dzieckiem:

  • Zrozumieć jak działa mózg – dzieci okazują swoje uczucia reagując instynktownie, płacząc, kopiąc. To instynkt warunkuje ich reakcje do momentu, aż rodzice nauczą je jak reagować bez przemocy.
  • Odpowiadać na pytania dzieci kontrolując emocje – musimy nauczyć dzieci jak reagować na zachowania agresywne bez ranienia innych, samemu nie dając się ponieść emocjom. Pierwszym krokiem, by osiągnąć taki cel jest to, by nazywać swoje uczucia, i następnie wyciszyć je. Nie osiągniemy celu reagując na przemoc agresją. Najpierw spokój, potem rozmowa.
  • Wypracować metodę na wyciszenie – umiejętności przetwarzania emocji uczymy się sami. Również sami możemy nauczyć się wyczuwać moment, w którym negatywne emocje zaczynają nami dominować, a stosując odpowiednie metody możemy zamienić negatywne myśli, na pozytywne. To wymaga treningu. Kiedy dziecko zachowuje się agresywnie, my nie możemy. Choć wewnętrzne uspokojenie bywa trudne, zwłaszcza, kiedy dziecko krzyczy do nas równie mocno, jak nasz głos wewnętrzny, to jedynie opanowanie nas ocali.
  • Próbować – obserwując relacje dziecka i mamy (żony) ojcowie(mężowie) zastanawiają się, czy oni robią to równie dobrze, czy ich więź jest równie silna. Każdy rodzic pracuje nad swoją osobowością, a to ona warunkuje sposób wychowywania dziecka. Wyznacz sobie przestrzeń na przebywanie, próbowanie czegoś z dzieckiem. Przebywając sam na sam z dzieckiem budujemy bliskość.
  • Poznać systemy, które pomagają w rodzicielstwie – chodzi tu o książki, jak i blogi czy artykuły tworzone przez ojców.