WALKA ZE STRESEM

W dzisiejszych czasach niestety każdy z nas jest narażony na stres. Zawsze kojarzy nam się to z czymś negatywnym, jednak jak by się temu zjawisku przyjrzeć to ma to też dobry wpływ na nasz organizm.

Wiem, że to dziwnie zabrzmiało ale to jest tak jak z gorączką. Gdy jest stan podgorączkowy nie należy go zbijać, ponieważ nasz organizm w ten sposób wysyła sygnał, iż walczy z infekcją. Podobnie jest właśnie z stresem, gdy występują sporadycznie to motywuje nas do działania zwiększając umysł do myślenia. Stres w organizmie powoduje zwiększenie adrenaliny i kortyzolu. W stresie wzrasta nam ciśnienie tętnicze krwi oraz stężenie cukru we krwi. Trzeba być czujnym na to, kiedy stres trwa długo, bo wtedy zagraża nam życiu. Jesteśmy ciągle zdenerwowani, rozdrażnieni oraz mamy kłopoty z koncentracją. A także odczuwamy bóle głowy, brzucha czy kołatanie serca. Na pierwszy rzut oka takich objawów nie kojarzymy z nerwobólem, tylko z jakimiś innymi dolegliwościami. Stres właśnie powoduje rozregulowanie organizmu a objawia się to przez biegunki, zaparcia, miażdżycę, depresję itd. Trzeba również wspomnieć, że wszystkie te dolegliwości przyczyniają się do obniżenia naszej odporności.

Jak sobie radzić ze stresem?

Niestety przed stresem nie uciekniemy, ale możemy nad nim zapanować. Musimy stosować parę zasad:

– nie możemy się w sobie zamykać, musimy mówić o tym co czujemy. Chce nam się płakać to płaczmy

– jeśli pojawia się problem, to starajmy się go rozwiązać. Ucieczka tutaj nic nie pomoże, ani okłamywanie siebie samego

– nie bójmy się korzystać z pomocy psychologa, wszystko jest dla ludzi

– starajmy się oddzielać życie zawodowe od prywatnego, wbrew pozorom to tylko praca a zdrowie niestety mamy jedno

– poszukajmy sobie jakiegoś hobby, które nas skutecznie odstresuje

– bardzo dobrze działają kąpiele relaksujące, ulubiona muzyka itd

– wysiłek fizyczny : najlepsze lekarstwo na stres;

– starajmy się we wszystkim widzieć 2 strony: ta dobrą i tą złą, do każdej sprawy możemy podejść optymistycznie, mimo że początkowo może ona tak nie nastrajać.

Czekamy na Państwa opinie i podzielenie się swoimi skutecznymi sposobami w walce z stresem.