ZMIANA CZASU

W nocy z 30 na 31 października o godzinie 3 przestawiamy zegarki na czas zimowy. W niedzielę dłużej śpimy, ale niestety dzień będzie krótszy.

Czy tylko w Polsce stosujemy zmianę czasu?

Taką zmianę czasu stosuje się w prawie 70 krajach na całym świecie, a w Europie obowiązuje we wszystkich krajach oprócz Islandi.

Pomysłodawcą zmiany czas był Benjamin Franklin. Uznał, że ludzie wiosną wstają kilka godzin po wschodzie słońca, a wieczorami pracują przy świecach. Obliczył koszt zużytych świec i uznał że jest to duze marnotrastwo.

Jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy w 1916 roku i dzięki temu odnotowali duże oszczędności w zużyciu prądu. W ich slady poszli Austyjacy i Amerykanie.

Do dzisiaj z dużych państw jedynie Japonia nie wprowadziła zmian czasu.

 

 

W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2009-2011 (Dz. U. z 2008 r. Nr 236, poz. 1627).

 

Zmiana czasu nie jest dla naszego organizmu obojętna. Często potrzebujemy kilku dni, aby zaakceptować zmiany. Taka zmiana może spowodowac zaburzenia snu, trudności z koncentracją, rozdrażnienie, a nawet brak apetytu.

O wiele gorzej znosimy jednak zmianę na czas letni. Czas zimowy jest łatwiejszy do zaakceptowania.

Tak więc nie zapomnijmy dzisiaj przesunąć zegarków i śpijmy długo i spokojnie.