Artystyczny melanż z Tamarą?

Ekstrawagancka, niezależna, intrygująca. Niezwykła kobieta i malarka, ikona epoki art déco. Tamara Łempicka. Wizerunku kobiety, nie sposób nie uznać za kwintesencję jej twórczości artystycznej.

Kim była Tamara Rosalia Gurwik-Gorska vel Łempicka vel baronowa Kuffner (1896–1980)?

Symbolem wyzwolenia kobiet.  Skandalistką i gwiazdą glamour swojej epoki czy raczej samotną, wrażliwą i zagadkową artystką, wierzącą, że celem jej twórczości artystycznej jest piękno ?
Prace jednej z najbardziej niezwykłych artystek minionego stulecia możecie zobaczyć na wystawie ”Łempicka” w Muzeum Narodowym w Krakowie, jeszcze tylko do 12 marca 2023r .

Wybór ten pozwoli na prześledzenie twórczości Łempickiej od lat dwudziestych do pięćdziesiątych, pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i USA.Łempicka

 

Na wystawie możecie zobaczyć niemal czterdzieści obrazów stanowiących zarówno najgłośniejsze prace Tamary Łempickiej tj. portrety i akty, poprzez dzieła o tematyce zaangażowanej społecznie. Martwe natury jak i obrazy mniej znane, które pozwalają na weryfikację jak szeroką, odważną i różnorodną tematykę podejmowała.

Łempicka

Wyjątkowe znaczenie ma także pokaz obrazów abstrakcyjnych z ostatniej fazy twórczości, które trafiły bezpośredni z kolekcji rodziny artystki. Na wystawie zobaczycie również fotograficzne portrety Łempickiej wykonane przez wybitnych fotografów. Stanowią doskonałą okazję do konfrontacji wizerunku Łempickiej w obiektywie aparatu z jej twórczością artystyczną.

Lempicka

Bilety na tą niecodzienną wystawę możecie nabyć na stronie MNK Wystawa Tamary Łempickiej