BEZPIECZNA SIEĆ

W dzisiejszych czasach dostęp do internetu ma praktycznie każdy. Uciekamy się do niego w poszukiwaniu informacji, znajomości, w celu pokazania innym naszej twórczości. Jak czuć się tam bezpiecznie? Internet jest nam bardzo pomocny, sami musimy jednak zadbać o to, aby czuć się w nim bezpiecznie. Sprawy podstawowe to zabezpieczenie komputera przed niepowołanymi gośćmi. Do najważniejszych  należą:

– regularne aktualizowanie naszego systemu. Wszystkie luki, jakie pojawiają się w systemach, naprawiane są w aktualizacjach. Nie zaniedbujmy tego i ściągajmy wszystkie najnowsze aktualizacje systemu, który mamy u siebie zainstalowany. Najnowsze aktualizacje dotyczące systemu Windows można pobrać bezpośrednio ze strony:http://windowsupdate.microsoft.com. Najlepiej jednak ustawić sobie automatyczne pobieranie w Panelu sterowania, wtedy możemy być spokojni, że nasz system jest aktualizowany na bieżąco.

– antywirusy : nie wyobrażam sobie, aby nasz kompute mógł funkcjonować bez programu antywirusowego, który będzie wykrywał, zabezpieczał komputer przed złośliwymi wirusami. Z darmowych programów antywirusowych polecam Avast, którego darmową wersję można pobrać ze stronyhttp://darmowe-programy.net/. Nie należy instalować kilku programów antywirusowych.

– Zapora ogniowa: chociaż w niektórych sytuacjach utrudnia nam życie, jednakże nie należy rezygnować z jej usług. Może to być zapora z samego systemu, lub też jako odrębny program. Zapora służy do blokowania wszelkich prób dostępu do naszego koputera. Blokuje i informuje nas o takiej próbie. Dzięki zaporze wiemy jaki był ruch na naszym komputerze. Jest to szczególnie ważne gdy używamy publicznego IP.

– programy antyspamowe : zabezpieczają nasz komputer przed zbędną reklamą.

Te programy pomagają nam w zabezpieczeniu kompa. Sami jednak również powinniśmy dbać o bezpieczeństwo. A oto kilka ważnych zakazów:

– jeżeli otrzymaliście maila, którego pochodzenia nie znacie, nie otwierajcie załączników do niego dołączonych;

– nie ściągajcie również plików od nieznanych osób oraz z niebezpiecznych portali;

– uważajcie na wszelkiego rodzaju strony, które oferują nagrody, w zamian za podanie danych osobowych.

– Jeżeli zdecydujecie się ściągnąć jakiś plik, przeskanujcie go przed uruchomieniem swoim programem antywirusowym;
Najważniejsze – twórzcie kopie zapasowe swoich zasobów kmputerowych. Powstają nowe wirusy, których Twój program antywirusowy nie zna i nie wyłapie. Straty będą mniejsze, jeżeli dzień wcześniej zrobiłaś sobie kopie zapasową.

Jak zrobic tak kopię w najprostszy sposób – już wkrótce.

Życzę przyjemnego surfowania po internecie, bez niemiłych przygód.