FACEBOOK

Facebook to portal społecznościowy, który pomaga kontaktować się z innymi osobami i udostępniać im różne informacje i treści. Tyle dowiadujemy się z ekranu powitalnego kiedy wejdziemy na stronęwww.facebook.com.

Jeżeli założymy konto możemy zobaczyć którzy z naszych znajomych są juz na tym portalu. I z pewnością okaże się, że jest ich mnóstwo. Możemy do nich napisać, odświeżyć stare znajomości, pooglądać jak wyglądają teraz nasze koleżanki. Możemy również same zaprezentować się wgrywając na serwer swoje fotki.  Czy to wszystko jest jednak bezpieczne? Każdy tego typu portal stanowi na pewno zagrożenie dla dzieci, które naiwnie mogą przyjmować zaproszenia od osób nieznajomych  i prowadzić konwersacje np. z pedofilem. Ale o tym wszyscy wiedzą. Czy to jednak jedyne zagrożenie?

Zobaczmy co mówi regulamin facebooka, który każdy otrzymuje do zaakceptowania zanim założy konto.

1. W punkcie 2.2 czytamy iż po usunięcia konta z facebooka nasze dane zostaną usunięte na tej samej zasadzie co dane z kosza, lecz zawartość naszego konta może być jeszcze jakiś czas przechowywana. ( jaki to czas i po co ? hmmm)

2. Użytkownicy Facebooka zgadzają się również na to, że wszystkie fotografie, filmy itp., które są  umieszczane w serwisie, mogą być dowolnie przez Facebooka wykorzystane (hmm gdzie i po co? ) Zabezpieczyć się przed tym możemy ustawiając odpowiednie obcje prywatności.  Tyle tylko, że te dane nadal są na serwerze i nikt nie jest w stanie nam zagwarantować, że są tam bezpieczne.

3. Zapisując się na facebooka zgadzamy się na to, że firmy mając nasze dane wyślą nam swoją ofertę – a nasze skrzynki pocztowe już i tak pękają od spamu.

 

W regulaminie, wypisanych jest też wiele zakazów, które musi akceptowac użytkownik facebooka w przeciwnym wypadku zostanie skreślony z listy przyjaciól facebooka. Na szczęście to tylko tyle ( a może aż tyle? )

 

Więcej zakazów mają osoby prowadzące działalnośc gospodarczą, które na facebooku pragną zaprezentować swój towar i przyciągnąć jak największą ilość osób na swój profil. I niestety tutaj złamanie zakazau który jest umieszczony w regulaminie nie skutkuje tylko usunięciem z portalu.

To jeden z zakazów:

,,Nie możesz przeprowadzać promocji do której użytkownicy przystępują wyłącznie poprzez zostanie fanem Twojego profilu.,,

No ten zakaz jest nagminnie łamany przez firmy. Ciągle jesteśmy przecież zapraszani do gronach znajomych firmy Kogucik, której nawet nie znamy, ale chętnie się skusimy gdyż mozna coś wygrać.

Polski facebook rozkręca się na całego, więc wcześniej czy później zwróci na sioebie uwagę zarządzających Facebookiem. I nieznajomośc przepisów ( regulaminu Facebooka) może się okazać tragiczna w skutkach.

 

Zanim więc zaczniemy szaleństwo na fecebooka warto poczytać regulamin, dodatkowe informacje.