Fotografia portretowa

Fotografia portretowa to to ten rodzaj fotografii, który lubię najbardziej. Możemy tutaj przedstawić prawdziwe oblicze osoby, którą fotografujemy ;). To oczywiście tak pół żartem, pół serio. Ale coś w tym jednak jest. Będąc na warsztatach fotograficznych otrzymaliśmy zadanie: portret trzech osób – osoby którą lubimy, która jest nam obojętna i której szczerze nie lubimy. Efekt? 

No cóż, zachęcam Was do takiego właśnie eksperymentu. Wyniki są zaskakujące.

Czy fotografia portretowa to tylko twarz? Oczywiście, ze nie. Na portrecie możemy uwiecznić również całą sylwetkę. Czym więc jest fotografia portretowa? Z suchej definicji to podobieństwo osoby lub grupy osób, w szczególności twarzy. Tyle definicja. Co jednak sprawia, że portret przyciąga naszą uwagę, że zachwyca, że chętnie na niego patrzymy? Oprócz uchwycenia podobieństwa fizycznego, konieczne jest również oddanie cząstki charakteru, tajemnicy,  uroku wewnętrznego.  Nie jest to oczywiście proste zadania i czasami łatwiej jest to zrobić pracując z zupełnie obcą osobą, niż z kimś bardzo bliskim.

Fotografia portretowa to również pewien rodzaj manipulacji. Manipulacji odbiorcą. Fotograf musi pokazać na zdjęciu to co w modelu najpiękniejsze, najciekawsze. Ale czy to do końca jest oszustwo? Chyba nie, każdy z nas wygląda lepiej lub gorzej w zależności od dnia, od nastroju, od humoru. Czy to oznacza, że zawsze manipulujemy? Oszukujemy? Oczywiście, że nie. Dlaczego więc na zdjęciu mamy wyglądać gorzej? I nie jest do tego potrzebny żaden program graficzny. Wystarczy dobre światło, miękkie i lekko rozproszone, oraz dobry kadr.

W fotografii portretowej mamy do dyspozycji trzy kadry:

  1. PLAN PEŁNY: fotografujemy całą sylwetkę;
  2. PLAN AMERYKAŃSKI: fotografujemy sylwetkę od kolan wzwyż;
  3. POPIERSIE (Półzbliżenie) fotografujemy twarz, ramiona, szyję.

W przypadku dwóch pierwszych planów warto ustawić modela (modeli) pod lekkim kątem. Spowoduje to że sylwetka będzie delikatniejsza, milsza. Jedna noga lekko ugięta, wysunięta do przodu. Ręce nie powinny przylegać do tułowia. To podstawowe porady nie tylko dla początkujących fotografów, ale również dla osób które będą pozować do portretu. Nawet zwykłe zdjęcie z wakacji powinno wywoływać uśmiech zadowolenia na naszej twarzy.  Taki uśmiech wywołają z pewnością zdjęcia wykonane podczas profesjonalnej sesji. Jeżeli drogie Panie chcecie poczuć się jak prawdziwe modelki i zafundować sobie ciekawą sesję portretową, polecam firmę FOTO-PIOART. Na stronie firmy możecie zobaczyć zarówno zdjęcia fotografii portretowej jak również sesje dziecięce, reklamowe, reportażowe.

Taka sesja to to nie tylko dobra zabawa, ale również super pamiątka.