Joga, czy warto podjąć wyzwanie?

Joga to bez wątpienia rodzaj aktywności, który cieszy się coraz większą popularnością.  Krąży wiele różnych opinii o jodze – jedne z nich twierdzą, że jest to filozofia życia, inne zaś, że to nudne i bezskuteczne ćwiczenia . Jest to bardzo mylne założenie, które należy pokonać.  Joga, czy warto podjąć wyzwanie? Przekonaj się, co te proste ćwiczenia mogą wnieść do Twojego życia.

Joga

Joga – skąd się wzięła i na czym polega?

Joga jest jednym z sześciu systemów filozofii indyjskiej o ortodoksyjnym charakterze. Jej założenia obejmują wszelkie związki między ludzkim ciałem a umysłem. Zakładają, że odpowiednim treningiem ciała oraz dyscypliną ducha, możliwe jest poznanie natury rzeczywistości. Samo słowo joga oznacza bowiem kontrolę, połączenie, jedność i odnosi się do samodoskonalenia.

Ten indyjski sposób na medytację i ascezę ma prowadzić do wszechstronnego rozwoju osoby praktykującej, poprzez oczyszczenie ciała i duszy. Dziś joga, spopularyzowana jest na całym świecie. Stała się przede wszystkim elementem ćwiczeń zalecanych do nauki oddechu i dbałości o ciało, wykonywanych w czasie zajęć mentalnych bądź w ramach rehabilitacji medycznej.

Dlaczego warto uprawiać Jogę?

  • Joga minimalizuje oraz redukuje negatywne skutki stresu, takie jak : bezsenność, kołatanie serca, nerwowość i rozdrażnienie. Pomaga zmniejszyć w organizmie poziom hormonu odpowiadającego za stres, czyli kortyzolu. Sprawia, że stajemy się wyciszeni i zrelaksowani. Technika właściwego i głębokiego oddychania przydaje się także bardzo często w sytuacjach stresowych.
  • Wyszczupla sylwetkę oraz wzmacnia mięśnie całego ciała. Ponadto sprawia, że jesteśmy bardziej giętcy i rozciągnięci. Powyższe, wywiera bardzo korzystny wpływ na redukowanie wszelkich napięć mięśniowych.
  • Nie obciąża kręgosłupa oraz wszystkich grup mięśniowych – tak jak dzieje się to w przypadku podnoszenia wolnych ciężarów na siłowni lub uprawiania innych rodzajów aktywności fizycznej. Jednocześnie znacząco wpływa na poprawę oraz wzmocnienie całego ciała i poprawę wyglądu oraz wysmuklenie naszej sylwetki. Praktykując jogę pracujemy zawsze z ciężarem własnego ciała. Oznacza to, że nasze mięśnie muszą wykonać dosyć ciężką pracę ale w bezpieczny sposób.
  • Uprawianie jogi korzystnie wpływa na działanie układu odpornościowego organizmu. Dzięki właściwemu dotlenieniu oraz odpowiedniej sile i giętkości o wiele rzadziej zapadamy na choroby układu kostno – stawowego jak reumatyzm, sercowo – naczyniowego oraz na wszelkiego rodzaju infekcje górnych oraz dolnych dróg oddechowych.

Czy joga pomaga w odchudzaniu ?

Joga choć sama w sobie nie jest systemem ćwiczeń opracowanym wyłącznie w celu odchudzania,   skutecznie wspiera jego proces  poprzez:

  • wzmocnienie ciała,
  • poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego,
  • zmianę nastawienia do jedzenia i ciała
  • przyśpieszenie metabolizmu

Należy jednak pamiętać, że joga nie jest magicznym lekarstwem na utratę wagi i nie powinna być traktowana jako jedyny sposób na odchudzanie. Powinna być stosowana jako część zrównoważonego programu odchudzania, w połączeniu z zdrowego odżywiania i innymi formami ćwiczeń fizycznych.

Daj szansę Jodze! Jeśli masz ochotę zmienić zbędne kilogramy na tony wewnętrznego spokoju, równowagi i przyjemność z bycia w swoim ciele, zainwestuj w karnet fitness lub po prostu, rozłóż matę i do dzieła!