KONTROLA ODDAWANIA MOCZU

Wiek, w którym osiąga się umiejętność kontroli oddawania moczu jest u każdego dziecka inny. Przed upływem 15-18 miesięcy układ nerwowy naszej pociechy rzadko kiedy jest wystarczająco dojrzały, a mięśnie odpowiednio wrażliwe na sygnały płynące z układu nerwowego. Dlatego właśnie nie należy dziecka zmuszać do siedzenia na nocniku. Dziecko nie wysika się, a w konsekwencji może często się moczyć zarówno w dzień jak i w nocy. Dopiero w wieku 2 i pół roku dziecko jest w stanie trzymać mocz przez 4-5 godzin, a później ten czas jeszcze się wydłuża.

Jeżeli będziemy więc zmuszać swoje pociechy do robienia czegoś wbrew jego woli – odmówi. Stanowcze nakazy załatwiania się do nocnika odniosą wręcz odwrotny skutek. Dziecko lubi być w centrum uwagi, lubi kiedy mama poświęca mu dużo czasu. Dlatego jeżeli zauważy, że większe poruszenie w rodzinie wywołuje zmoczeniem majtek, będzie tak właśnie robiło.

Pozwólmy naszemu dziecku rozwijać się własnym rytmem. W żaden sposób nie można tego procesu przyśpieszyć. Możemy jedynie wspomóc naukę sikania, ale nic poza tym.

W jaki sposób wspomóc tą naukę?

1. reaguj szybko jak tylko Twoje dziecko sygnalizuje potrzebę zrobienia siusiu. Dziecko nie potrafi utrzymać moczu, dlatego musisz być szybsza od myśli ;-).

2. pomóż dziecku unikać moczenia się w nocy, starając się nie dawać niczego do picia na dwie godziny przed pójściem spać, wysadzając dziecko tuż przed zaśnięciem i ubierając w koszulę nocną lub pidżamę, którą może łatwo podciągnąć lub ściągnąć;

3. jeżeli uważasz, że Twoje dziecko osiągnęło już odpowiedni wiek na kontrolowanie oddawania moczu, koniecznie zasięgnij porady specjalisty, by wykluczyć podłoże organiczne.

Czasami niemożność powstrzymania się od oddawania moczu może wynikać z małej pojemności pęcherza, niedrożności cewki moczowej lub u dziewczynek z przemieszczenia moczowodu.

4. często pytaj swoją kruszynkę czy chce siusiu. W trakcie super zabawy Twoja pociecha najzwyczajniej w świecie zapomina o swoim pęcherzu.

5. Nie zapominaj chwalić. Chwal swoje dziecko przy każdym sukcesie. Ilekroć załatwi się do nocniczka, daj mu do zrozumienia, jak bardzo się z tego cieszysz i ze jesteś dla niego pełna uznania.

 

Chwalenie swoich dzieci, to super sprawa nie tylko wtedy gdy zrobi siusiu. Chwalcie je przy każdej okazji. Dzięki temu wasze dzieci nabiorą pewności siebie, a to zaprocentuje w przyszłości.

Życzę wiele sukcesów w wychowaniu. Piszcie o swoich problemach, metodach wychowawczych. Zapraszam gorąco do dyskusji.