Koronawirus w Polsce

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Ghebreyesus poinformował na konferencji prasowej, że na świecie potwierdzono 118 tysięcy przypadków zakażeń w 114 krajach, a niespełna 4,3 tysiąca osób zmarło.To informacje z piątku 13 marca 2020 roku. Na chwile obecną odnotowano 84 przypadki Koronawirusa w Polsce, dwie osoby zmarły. Zamknięte są na dwa tygodnie szkoły, przedszkola, żłobki, muzea, teatry, kina. Czy to jednak wystarczy?

Rozprzestrzeniający się szybko wirus powoduje również ogromną panikę. Boimy się o swoich bliskich, o siebie. Wiadomości, które do nas docierają są bardzo różne. Jak można się zarazić, jak się zabezpieczać, kto jest najbardziej narażony? 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Chorobą możemy zarazić się od osoby chorującej poprzez usta, nos, spojówkę. Sam wirus nie przenika przez skórę. Jeżeli chory ma założoną maseczkę, ryzyko zarażenia spada. Koronawirus w powietrzu utrzymuje się ok 3 godzin. Najdłużej wirus utrzymuje się na plastiku i stali nierdzewnej – aż 72 godziny.  

Co zrobić, aby uniknąć zarażenia Koronawirusem? 

 • starajmy się pozostawać w swoim domu – tu unikniemy zakażenia; 
 • robimy zakupy większe, raz w tygodniu. Duże skupiska ludzi w sklepach to duże zagrożenie 
 • unikamy wszelkich skupisk ludzi – a muzeum można odwiedzić nie wychodząc z domu:

  British Museum, Londyn , 

  Rijksmuseum, Amsterdam 

  Van Gogh Museum, Amsterdam

 • Często myjemy ręce przez co najmniej 30 sekund. jak-myc-rece
 • jeżeli musimy wyjść np. do pracy, nie podajemy nikomu ręki, nie zbliżamy się na odległość mniejszą niż 1 metr, warto również stosować maseczkę. Pojawiają się głosy iż maseczki przydatne są tylko wtedy, kiedy stosują je osoby zarażone, aby nie zarażać dalej. Może i tak, ale lepiej zabezpieczyć się bardziej niż mniej prawda?

 • jeżeli nie mamy dostępu do wody i mydła, warto często dezynfekować ręce:
 • Przepis na spray dezynfekujący z alkoholem:
  2 szklanki wody
  2 łyżki alkoholu
  10 kropli olejku z drzewa herbacianego

Objawy koronawirusa: 

COVID-19 jest chorobą układu oddechowego.  W początkowej fazie mamy duszności, kaszel i gorączkę. Te objawy pojawiają się w ciągu pierwszych 14 dni od zarażenia. Nasilenie COVID-19 waha się od łagodnych objawów lub bez objawów do ciężkiej lub czasem śmiertelnej choroby. Dane dotyczące ponad 17 000 zgłoszonych przypadków w Chinach wykazały, że prawie 81 procent przypadków było łagodnych. Dokładny opis choroby znajdziemy w RAPORCIE.  

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon, są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Dzieci, które zaraziły się koronawirusem, przechodziły chorobę dobrze, lub bezobjawowo. 

Sytuacja w Polsce jest trudna, ale to od nas zależy jak długo potrwa. TUTAJ możemy obserwować aktualne informacje. Chiny potraktowały sprawę poważnie i już odnotowują duży spadek w zachorowaniach. Czy my również będziemy mądrzy i bez paniki, ale bardzo rozważnie podejdziemy do tematu? 

 

Marek Aureliusz