Maścipula – pieczonki na majówkę

Szykujecie się już na majóweczkę? Jeszcze tylko dwa tygodnie i sezon grillowy możemy otwierać. Mam nadzieję, że w tym roku pogoda dopisze i majówka będzie bardzo udana. Już teraz myślę co dobrego przygotować na ten dzień. Oczywiście pieczone kiełbaski, oczywiście karczek w marynacie, sałatki.

Na majówce nie może również maścipuli – pieczonek. To super danie jest idealne na majówkę.

A przygotowanie jest mega proste.

Co będziemy potrzebować, aby przygotować pyszną maścipulę? 

ziemniaki
wędzony boczek
cebula
kiełbasa
liście laurowe
ziele angielskie
sól
pieprz
kilka liści kapusty

Pokrojone składniki wkładamy do lodówki, a do samego przyrządzania możemy przystąpić już na samej majówce.

Bierzemy żeliwny kociołek z zakręcanym wiekiem smarujemy go wewnątrz skórką ze słoniny i wykładany liśćmi kapusty (jeżeli potrawę wykonujemy w domu – chociaż nie jest to jednak ten smak – możemy użyć naczynia żaroodpornego).

Następnie układamy warstwami obrane ziemniaki pokrojone w plastry o grubości 0,5 cm, pokrojoną w talarki cebulę, kiełbasę i wędzony boczek pokrojony w kostkę dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól… I tak aż do zapełnienia kociołka. Ważne żeby wierzch przykryć liśćmi kapusty. Tak przygotowany kociołek umieszczamy na 40 min w dobrze rozpalonym ognisku(musi być duża ilość żaru) od czasu do czasu potrząsając kociołkiem. Po ok 40 minutach jedzonko jest gotowe.

Myślę, że przypadnie do gustu wszystkim majówkowym gościom. Danie to podajemy  obowiązkowo z piwem.

Tak najedzeni z pewnością będziemy mogli spokojnie świętować wszystkie uroczystości. 1 maja obchodzimy międzynarodowe Święto Pracy podkreślające wartość pracy ludzkiej, a 3 maja świętujemy uchwaloną tego dnia w 1791 roku ustawę regulującą ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Konstytucję 3 maja.

W kościele katolickim 1 maja wspomina się robotnika św. Józefa Rzemieślnika.

Dla wszystkich są to dni wolne od pracy i warto je wykorzystać, aby odpocząć, spotkać się z rodziną, znajomymi i spędzić miło czas. Mam nadzieję, że pogoda dopisze i tego właśnie życzę i sobie i Wam. Miłej majóweczki.