OKRES MENOPAUZY

Czy okres przekwitania można jakoś przetrwać? Tak jest wiele sposobów, pomagających to przezwyciężyć. Oczywiście trzeba tutaj zaznaczyć, że nie jest to w żadnym przypadku choroba. Tylko że niski poziom hormonów, może doprowadzić do problemów ze zdrowiem.


Istnieje również tak zwana menopauza przedwczesna, która jest przed 40 rokiem życia.
Przyjęło się, iż menopauza pojawia się 45 – 50 rokiem życia. W tym okresie mogą pojawić się takie dolegliwości jak:

– uderzenia gorąca, poty, bezsenność,
– zmiana nastrojów, wrażliwość,
– ból podczas współżycia, kłopoty z moczem.

Osoby, które bardzo źle znoszą wyżej wymienione objawy mogą spróbować tzw. terapii zastępczej. Jej istota polega na tym, iż podaje się leki zawierające sztuczne hormony źeńskie. Jednak nie mogą jej stosowac osoby, które chorują na nowotwór piersi a także te osoby które mają niewydolność wątroby.

W tym okresie wzrasta zapotrzebowanie na wapń, magnez, chrom roaz cynk.

Witamina A, C, E oraz beta-karoten zapewni Paniom skuteczna obronę w walce z rakiem.

Kolejnym rozwiązaniem mogą okazać się fitohormony. Polega to na przyjmowaniu lekastw, które posiadają fitoestrogen. Są to poprostu związki rośline, podobne do estrogenów.

Można również zastosować homeopatie. Tutaj podaje się np. rozcieńczony roztwór jadu węża, który łagodzi uderzenia gorąca. Bardzo skuteczną są także tabletki klimakt heel, które radzą sobie z wszystkimi objawami.

Zwolennicy ziołolecznictwa przy uderzeniach gorącą mogą pić szałwię, a przy problemach z układem moczowym czarną porzeczkę. Na bezsenność oraz na problemy z bsezsennością oraz koncentracją bardzo dobry jest czarny bez jak i również waleriana. Zioła zalewa się wrzątkiem i parzy pod przykryciem ok 10 minut. Najlepiej pić 3 razy dziennie.

Aromaterapia też jest skutecznym sposobem, a przede wszystkim na depresję, zmęczenie i zmianę nastrojów. Można robić kąpiele z olejkami a także inhalacje.

18.X – Międzynarodowy dzień menopauzy. Ten dzień ma na celu przypomieć kobietom, że menopauza nie musi byc bolesna i uciążliwa, gdyż mamy wielkie osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Medycyna nie stoi w miejscu tylko idzie do przodu.

Pamiętajmy o regularnych badaniach, diecie i aktywnym trybie życia