PIELĘGNACJA ROŚLINA

Piękne kwiaty są ozdobą naszych mieszkań, domów i ogrodów.

Jak je pielęgnować, aby były ozdobą jak najdłużej?

KWIATY CIĘTE

Przy tego rodzaju kwiatach należy pamiętać o codziennej zmianie wody, to zapewni roślinom trwałość. A ponadto jeśli dosypiemy do wody pół łyżeczki cukru to przedłuży żywotność naszych kwiatów. Jeśli stało się tak, że przywiędły nam liście to nie panikujmy tylko wrzućmy do wazonu z kwiatami tabletkę aspiryny.
A co jeśli kwiat cięty złamał się? Czy da się go uratować? Oczywiście, że tak a dokonamy tego przez owinięcie złamania taśmą klejącą i dodajemy do wody roztwór, który uzyskamy rozpuszczając 2 kostki cukru w letniej wodzie.
Kwiaty cięte są bardzo wrażliwe na przeciąg i nie lubią również bezpośredniego nasłonecznienia. Przeważnie w lecie, gdzie temperatury są bardzo wysokie należy je spryskiwać wodą.

RÓŻE

Tutaj należy pamiętać o skracaniu łodyg roślinom codziennie, a robimy to przez ścinanie najpierw ukośnie a potem wzdłuż. A na noc nasze róże pozostawiajmy w wannie, aby były przykryte zimną wodą. Przez tego typu zabiegi róże będą dłużej cieszyć nasze oko.

RÓŻE OGRODOWE

Jeśli sadzimy róży musimy mieć na uwadze to, iż bardzo szkodzi im sól. Dlatego też nie możemy ich sadzić przy ogrodzeniu, które jest bezpośrednio przy ulicy. Róże przycinamy dopiero w kwietniu. Jeśli jest susza nie wolno nam przy podlewaniu zmoczyć krzewów różanych, ponieważ to grozi pojawieniu się mączniaka. Wodę musimy lać bezpośrednio na ziemię. Jeśli widzimy, że nasze piękne róże zaczynają więdnąć to ożywmy je przez włożenie do ziemi paru ząbków czosnku.

FORSYCJA

Musimy pamiętać o tym, iż forsycja jest dwuletnia. Z tej przyczyny nie możemy obcinać młodych pędów, bo w następnym roku nie pojawią nam się piękne kwiaty tej rośliny.

ORCHIDEE

Przy tej roślinie musimy pilnować tego, żeby nie wstawiać jej do zimnej wody. Orchidee tolerują pomieszczenia wilgotne.

TULIPANY

Są to piękne kwiaty, ale też dość szybko więdną. Ale można to opóźnić poprzez nakłuwanie łodyg w regularnych odstępach. Jeśli nasze tulipany zwiększą główki to stawiamy je na ok. godzinę pod lampę.

KLIWIA

Kwiaty pięknej kliwii pojawiają się dopiero na przełomie mięsięcy kwiecień – maj. Latem tą roślinę podlewamy umiarkowanie a w lecie je ograniczmy. Kliwia lubi pomieszczenia zacienione.

BEGONIA

Bardzo dużo osób zaopatruję się w begonie, ale nie ma się co dziwić, bo to piękny kwiat. Są jednak troszkę wymagające, przede wszystkim lubią otoczenie jasne ale nie bardzo nasłonecznione. Należy pamiętać, aby co 14 dni ją nawozić a po kwitnieniu przyciąć jej pędy. Gdy jest okres spoczynku w zimie a chcemy, żeby wyglądała ładnie to o zmierzchu ustawmy ją pod żarówką 60 – watową w odległości ok 80 centymetrów. Przez ten zabieg przedłużymy jej kwitnienie. Po okresie spoczynku naszą begonię przesadzamy i dajemy jej możliwość wypuszczania nowych pędów.

Jeśli któraś z Pań chciałaby się podzielić swoimi sposobami to bardzo o to prosimy.