PIERWSZA POMOC

Kiedy nasze dziecko ma kłopoty z oddychaniem,  nie możemy wpadać w panikę tylko udzielić jak najszybciej pierwszej pomocy.

Jak udzielić pierwszej pomocy małemu dziecku?

 

W przypadku zatrzymania oddechu lub kłopotów oddechowych.

1. W przypadku trudności oddechowych połóż niemowle na plecach na stole lub twardym łóżeczku. Jeśli dziecko jest nieprzytomne: UDROŻNIJ DROGI ODDECHOWE poprzez uniesienie dolnej szczęki i odchylenie główki delikatnie do tyłu.

2. Sprawdź oddech nasłuchując oddech przez nos i usta niemowlęcia jednocześnie obserwując klatkę piersiową. Jeśli dziecko nie oddycha: ZRÓB SZTUCZNE ODDYCHANIE. Delikatnie dwukrotnie wdmuchaj powietrze do ust i nosa dziecka obserwując ruchy klatki piersiowej.

3. SPRAWDŹ TĘTNO na tętnicy ramieniowej. Jeśli jest tętno kontynuuj sztuczne oddychanie. Jeden oddech co trzy sekundy. Jeśli nie ma tętna – rozpocząć masaż serca połączony za sztucznym oddychaniem. Jeden oddech na pięć ucisków serca.

4. MASAŻ SERCA. Należy ucisnąć klatkę piersiową dwoma palcami w odległości jednego palca poniżej linii sutków. Uciskać na głębokość około 1,5cm. Jeden oddech na pięć uścisków.

Kontynuuj reanimację do momentu przybycia pomocy medycznej lub dopóki dziecko nie rozpocznie samodzielnego oddychania.

W przypadku zadławienia

Brak oddechu jest spowodowany zablokowaniem dróg oddechowych ciałami obcymi lub jedzeniem. W rezultacie zatrzymania oddechu, niemowlę sinieje. Aby uchronić siebie i niemowlę od tego częstego zjawiska występującego u dzieci do trzeciego roku życia, najlepiej przechowywać małe przedmioty i żywność poza zasięgiem dziecka. Jeśli dziecko kaszle i płacze, powinno być trzymane w pozycji podwyższonej. Jeśli niemowlę przestanie płakać i kaszleć, a występują oznaki zadławienia (zaksztuszenia), musi być udzielona natychmiastowa pomoc.

1. USUNĄĆ CIAŁO OBCE Z PRZEWODU ODDECHOWEGO. Połóż dziecko na brzuszku z główką niżej niż reszta ciała. Podtrzymuj tułów i stanowczym ruchem klepnij w plecy drugą ręką, jeśli potrzeba powtórz czynność kilka razy.

2.  Połóż niemowlę na plecach, otwórz mu buzię i zajrzyj do środka. Jeżeli zauważysz ciało obce usuń je delikatnie

3.  Jeśli ciało obce nie może być usunięte, zastosuj kilkakrotnie ucisk na środek klatki piersiowej w sposób podobny do masażu serca.

Kiedy ciało obce zostanie usunięte, buzia musi być otwarta. Jeśli dziecko nie oddycha należy zastosować sztuczne oddychanie.

Zadzwoń do lekarza w celu kontynuacji leczenia.

Informacje pochodzą ze strony www.pol-med.com.pl/pomoc.html