Pisanki wielkanocne

Tradycyjnym polskim zwyczajem są

pisanki wielkanocne

. Przygotowujemy je na dzień wielkiej soboty by zanieść je w koszyczku razem ze święconką. Prawdopodobnie zwyczaj malowania pisanek pochodzi z Persji. W Polsce podczas wykopalisk archeologicznych odkryto na opolskiej wyspie Ostrówek pisanki, pochodzące  z X wieku.

Wzór na jajkach rysowano roztopionym gorącym woskiem, a potem wkładano je do barwnika, który nadawał barwę. Kraszanki powstają poprzez gotowanie jajek w barwnym wywarze. W dawnych czasach barwniki wyszukiwano z naturalnych składników. Stosowano różne rośliny np:

– różowy:  z soku z buraka
– fioletowy:  z płatków kwiatu ciemnej malwy
– zielony:  z pędów młodego żyta lu listków barwinka
– żółtozłocisty:  z kory młodej jabłoni lub kwiatu nagietka
– brązowy:  z łupin cebuli, kory dębu olchy lub łupin włoskiego orzecha.
Pisanki mogą mieć różne wzorki. Rysuje się je gorącym roztopionym woskiem, następnie jajka wkłada do barwnika.

W zależności od techniki wykonania noszą one różne nazwy:

– kraszanki;

– pisanki;

– oklejanki;

– nalepianki;

– ażur – pisanki ażurowe.

 

W tej chwili mamy zdecydowanie więcej możliwości, aby nasze pisanki były nie tylko piękne, ale i bardzo oryginalne. Wszystko zależy od naszej kreatywności. Oczywiście jeżeli dodatkowo jesteśmy obdarzone umiejętnościami manualnymi, tym lepiej, ale nie jest to warunek konieczny. Nasz pomysł na wykonanie pisanek, jest nie tylko bardzo prosty w wykonaniu, ale też nie wymaga żadnych zdolności artystycznych. To co jest nam potrzebne to:

pisanki wielkanocne  – wydmuszki jajek ( robimy dziurki z obydwu stron jajka i dmuchamy z jednej strony tak długo, aż cała zawartość jajka zostanie usunięta. Robimy to delikatnie,    żeby nie zniszczyć skorupek. Kiedy już pozostanie nam sama skorupka – wydmuszka – płuczemy ją pod bieżącą wodą);

– papierowe serwetki o dość dużych wzorach;

– nożyczki

– klej.

Z serwetek wycinamy kształty, np kwiaty, rozdzielamy warstwy serwetki i taki pojedynczy płatek smarujemy delikatnie klejem i przykładamy do naszej wydmuszki. W 5 minut możemy stworzyć bardzo ładne i przede wszystkim niepowtarzalne pisanki – wyklejanki.

Na wielkanocnych stołach nie może zabraknąć pisanek wśród świątecznych potraw.

Są one symbolem rodzącej się do życia przyrody. Więc nożyczki w dłoń i do dzieła.

Przysyłajcie do nas swoje pomysły na wykonanie ciekawych pisanek.