PRZYŚPIESZAMY KOMPA

Podczas pracy na naszym komputerze zachodzi bardzo niekorzystne zjawisko – FRAGMENTACJA danych. Zachodzi ona  na dysku twardym podczas zapisywania, modyfikowania oraz usuwania plików. Zmiany zapisywane w pliku są często przechowywane w innej lokalizacji na dysku twardym niż oryginalny plik. Dodatkowe zmiany są zapisywane w jeszcze większej liczbie lokalizacji. Z czasem zarówno plik, jak i sam dysk twardy ulegają pofragmentowaniu, a komputer pracuje wolniej, ponieważ w celu otworzenia pliku musi przeszukiwać różne lokalizacje.

 

Jak temu zaradzić? Co jakiś czas powinniśmy dokonywać defragmentacji naszego dysku. Defragmentacja dysku jest procesem przenoszenia i układania plików (lub ich części), które zostały podzielone (pofragmentowane) w jedno miejsce na dysku. Defragmentacja nie zwiększa ilości wolnego miejsca na dysku, tylko obszar wolnej przestrzeni, która nie jest wówczas podzielona na wiele części o małej pojemności.
Dzięki defragmentacji dostęp do plików jest łatwiejszy i szybszy, co znacząco wpływa na przyspieszenie pracy komputera.

Każdy system ma wbudowany specjalny program, który uporządkuje nasze pliki na dysku, czyli właśnie dokona defragmentacji.

Przed rozpoczęciem defragmentacji należy pozamykać wszystkie programy i aplikacje. następnie przechodzimy do: START – Wszystkie programy – Akcesoria – Narzędzia systemowe – Defragmentator dysków.

Kolejnym sposobem w na otwarcie proghramu do defragmentacji jest wpisanie w systemowym polu wyszukowania „defragmentator” i wciskamy enter. Trzecim sposobem jest:

– otwarcie okna komputer – prawym przyciskiem myszy klikamy na ikonę dysku twardego – wybieramy właściwości – zakładka narzędzia – sekcja defragmentacja – defragmentuj.

Pojawia się okienko:

przyśpieszanie kompa

Zawiera ono listę dysków twardych, kliknięciem wybieramy odpowiedni dysk.  Następnie możemy wybrać analizuj lub defragmentuj. Opcja analizuj pozwala ocenić czy defragmentacja dla danej partycji dysku jest konieczna.
Proces defragmentacji może potrwać od kilku minut to kilku godzin. Zależne jest to od ilości danych i „bałaganu” jaki panuje na dysku. Często można odnieść wrażenie, że komputer podczas defragmentacji się zawiesił, bo od kilku minut wskaźnik postępu ani drgnął, jednak jest to normalne i nie należy panikować, ani przerywać procesu defragmentacji.
Po zakończeniu procesu pojawi się okno z raportem. Wciskając klawisz Zamknij – kończy się defragmentację. Defragmentację powinnysmy przeprowadzać dosć często – jak domowe porządki.