PRZYWRACANIE SYSTEMU

Czasem bywa, że nie można uruchomić komputera, a dokładniej systemu operacyjnego nawet w trybie awaryjnym. Tutaj postaramy się omówić kilka metod przywrócenia sprawności systemu windows.

1. System w każdej możliwej konfiguracji ( tryb awaryjny, ostatnia dobra konfiguracja itp. ) zaczyna się ładować i w trakcie ładowania komputer się restartuje.

Oczywiście może być mnóstwo takiego zachowania się komputera. Jednym z nich może być uszkodzenia systemu plików na dysku twardym. Oczywiście najprostrzym rozwiązaniem jest podłączenie dysku do innego komputera i przeskanowanie go dostępnymi w systemie windows narzędziami takimi jak „sprawdzanie błędów” . narzedzie to jest dostępne we właściwościach dysku.

Jeśli nie dysponujemy drugim komputrem musimy dysponować systemem windows XP uruchamianym z płyty CD bez konieczności instalowania. Taka wersja wykorzystuje jako dysk pamięć RAM i tam się instaluje. Dostępne są wszystkie narzędzia windowsa, więc możemy przeskanować własciwy dysk systemowy.
Jeśli to właśnie błąd systemu plików był przyczyną niedomagania komputera, wtedy we właściwościach dysku systemowego odczytamy, że system plików nie jest NTFS lecz RAW.
W takim własnie przypadku najczęściej samo tylko skanowanie i automatyczna naprawa systemu plików wystarczą by system powrócił do dawnej sprawności.
Dla zwiększenia skuteczności naprawy warto przeprowadzić jeszcze defragmentacje dysku.