Święta Wielkanocne

Święta Wielkanocne

to najstarsze i najważniejsze święta obchodzone przez chrześcijan. Upamiętnia ono śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego jest obchodzona w każdą pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca, dlatego też Wielkanoc jest świętem ruchomym.

Z dniem Wielkanocy powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, m.in.: Środa Popielcowa, Wielki Post, Triduum Paschalne, Wniebowstąpienie Pańskie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.

Tym razem święta Wielkanocne przypadają jeszcze w marcu. Więc na przygotowania zostało nam bardzo mało czasu.

Mam nadzieję, że wszystkie prace domowe już wykonane i baranki wielkanocne popieczone. Jeżeli jeszcze nie: tutaj znajdziecie ciekawy przepis na baranka wielkanocnego.

Oprócz baranka wielkanocnego na naszym stole nie może zabraknąć białej kiełbasy, żurku no i oczywiście jajka – symbol życia. No i oczywiście to co wszystkie łasuchy lubią najbardziej – ciasta, ciasteczka, ciasteczunia ;). Mazurki, baby, serniki… już na samą myśl leci  ślinka.   Z wszystkich smakołyków jednak najbardziej czekam na blok czekoladowy, którego smak zawsze przypomina mi dzieciństwo. Jego wykonanie jest szybkie i bardzo łatwe.

Co potrzebujemy?

1.  kostkę masła;

2. 500 g mleka w proszku;

3. 1/2 szklanki wody;

4. jedna szklanki cukru pudru.;

5. 6 łyżeczek kakao;

6. herbatniki;

7. bakalie: orzechy, migdały,  rodzynki, skórka pomarańczowa.

Masło roztapiamy w rondelku, dodajemy mleko, wodę, cukier, kakao i mieszamy aż do uzyskania jednolitej masy. Stopniowo dodajemy herbatniki i bakalie (nie przesadźcie z ich ilością – masa musi być elastyczna). Rondelek ściągamy z ognia i czekamy aż troszkę wystygnie.  Przygotowaną masę przekładam do formy, którą wykładamy papierem do pieczenia. Całość musi być dość dobrze ubita. Dociskamy papierem z wierzchu. Całość wkładamy do lodówki na ok. 3 godziny.  Po tym czasie przysmak jest gotowy do jedzenia. No i święta można zaczynać 😉

Życzę Wam abyście spędzili je w gronie najbliższych. Aby te święta były pełne miłości, pokoju i wiary. By nadchodzący czas był przepełniony spotkaniami z rodziną i odpoczynkiem, który doda sił i zmotywuje do podejmowania kolejnych wyzwań, a nadchodząca wiosna wypełni słońcem Wasze życie osobiste i zawodowe.

Wesołych Świąt.