3 kroki, by zwalczyć nudę

Latem wielu rodziców (i dzieci) może odpocząć od obowiązku organizacji zajęć pozalekcyjnych dla swoich dzieci. Jednak nie wszyscy… Niektórzy stają przed innym zadaniem – organizacją czasu w domu. Nowocześni rodzice sądzę, że są odpowiedzialni za zaplanowanie aktywności i wpadają w pułapkę planowania. Najprostsze rozwiązanie to danie dziecku do ręki smartfona, tableta lub posadzenie go przed ekranem komputera lub telewizora. W porównaniu do poprzednich pokoleń, wiele dzieci ma mniej okazji do nudzenia się, ponieważ wolny czas wypełnia im… elektronika.

Zadanie, przed którym powinni stawać rodzice powinno być zupełnie inne. Oni powinni pracować nad sposobem, w jaki mogą nauczyć dzieci, by zrezygnowały z elektroniki i nauczyły się czym jest nuda. Psychologowie, naukowcy i wychowawcy postrzegają nudę jako ważny element procesu poznawczego. Nuda przenosi dzieci w świat marzeń i kreatywności.

Zadanie dla dzieci na ostatnie dni lata: prowadzenie dziennika z pomysłami na zabawę (można je zapisywać lub namalować), do wykorzystania w chwili, kiedy z ust dziecka padają słowa: „Nudzę się” i „Nie mam co robić”.

Plan zwalczania nudy

Krok 1: Burza mózgów

Porozmawiaj ze swoim dzieckiem i poproś je o wymienienie działań, które chciałoby zrobić w ostatnim miesiącu lata. Jeśli dziecko ma problem, pomóż mu. Wymień kategorie i poproś je o decyzje. Przykłady kategorii aktywności: relaks, letnie zabawy, edukacja, deszczowe zabawy, odkrywanie mojej miejscowości / miasta / państwa, zabawa na łonie natury, sport i ćwiczenia, tradycja, sztuka i rzemiosło, porządki. Pamiętaj, by dodać kategorie znaczące dla dziecka lub rodziny. Na kartce papieru narysuj dwie kolumny. W pierwszej z nich wpisz wybory dziecka.

Krok 2: dziecko przygotowuje listę działań w każdej wybranej kategorii

Kilka pomysłów:

  • Relaks: skupiamy się na dążeniu do celu, a nie doceniamy znaczenia odpoczynku i relaksu. Wyciszenie umysłu i ciała to ważna umiejętność. Przykłady: bezszelestne poruszanie się łące, lesie, parku w celu obserwacji przyrody (np. bocianów szykujących się do odlotu), medytacja, czytanie książek, obserwacja chmur, joga dla dzieci.
  • Letnie zabawy: Pływanie w basenie lub na każdym innym strzeżonym kąpielisku, granie w parku (np. w badmingtona, piłkę, rzucanie ringo, bumerangiem), pikniki,  puszczanie latawca, zabawy na podwórku pod zraszaczem.
  • Edukacja: Dzieci zapominają część wiadomości, których zdążyły nauczyć się w ciągu 10 miesięcy trwania roku szkolnego. Czytanie pomaga im przypomnieć sobie wiele cennych informacji, które w ten sposób utrwalają się w pamięci. Dlatego warto czytać. To także okazja do wizyty w miejskiej bibliotece.
  • Deszczowe zabawy: Zła pogoda nie musi być nudna. Pomysły na zabawy w domu to m.in.: gry planszowe, karty, budowanie kryjówki z kocy i poduszek, słuchanie muzyki, pieczenie i gotowanie, wyjście do kina.
  • Odkrywanie mojej miejscowości / miasta / państwa: Poznawanie okolicy z mapą w ręku to świetna zabawa!
  • Zabawa na łonie natury: Połączenie zabawy na powietrzu i relaksu to strzał w dziesiątkę! Przykłady aktywności: obserwacja przyrody w parku, dzielnicy lub podwórku, odwiedzanie lokalnych farmy i gospodarstw ekologicznych, agroturystycznych, wizyta na targu.
  • Sport i ćwiczenia: Aktywność fizyczna służy ciału i umysłowi. Pomysły: spacer, gra w piłkę nożną lub koszykówkę, pływanie, bieganie, hula-hop, tworzenie toru przeszkód na podwórku, skakanka, gra w klasy i jazda na rowerze.
  • Tradycje: Poznaj i opisz wspólnie z dzieckiem historię i kulturę swojej rodziny. Oglądajcie stare fotografie, przejrzyjcie listy (np. listy od taty do mamy, kiedy był w wojsku). A może uda wam się stworzyć drzewo genealogiczne?
  • sztuka i rzemiosło: w tej kategorii mieszczą się wszelkie aktywności związane z rozwojem kreatywności. To: malowanie, rysowanie, zabawy z gliną, decoupage,  szycie.
  • Porządki: Lato to doskonały czas, na porządkowanie. Pomysły: czyszczenie szafy, odnawianie starego sprzętu / zabawek / odzieży,  porządki na strychu i w garażu, mycie roweru, przesadzanie roślin.

 

Krok 3: trzymaj się listy

Kiedy lista zabaw powstanie warto umieścić ją w widocznym miejscu, np. przyczepić do lodówki lub na tablicy korkowej. Zaglądajcie do listy regularnie.  

Niektóre z działań z listy dziecka będą wymagały dużego zaangażowania rodziców i inwestycji finansowych. Staraj się dążyć do tego, by na liście pojawiały się aktywności, które ograniczają koszty do minimum i w jak najmniejszym stopniu wymagają obecności rodzica. To sposób wspierania niezależności dziecka.

Wreszcie, nie zapomnijcie dokumentować letnich zabaw. Prowadźcie dziennik, zbierajcie pamiątki, róbcie zdjęcia!