Od dziewięciu już lat, 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki – International Dot Day. Jest to niezwykły dzień, wielkie święto: kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu organizowanych jest wiele działań, które pomagają odkryć dzieciom talenty jakie w nich drzemią. Główną bohaterką tego dnia jest oczywiście KROPKA. A dlaczego właśnie ona?
W 2003 roku amerykański pisarz Peter H. Reynolds wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Gówna bohaterka, Vashti, jest uczennicą, która nie wierzy w swoje możliwości, myśli że nie potrafi malować. Na szczęście Pani z plastyki zmienia myślenie Vashti. Białą kartkę z maleńką kropką, oprawia w piękną ramkę i wiesza na ścianie. Dzięki temu Vashti uwierzyła w siebie, uwierzyła że ma talent.
Książka ta jest inspiracją dla wielu nauczycieli, którzy zaczęli szukać w swoich uczniach prawdziwych talentów. A przecież w każdym z nas tkwi jakiś talent prawda? Ważne jest aby go odkryć i szlifować.
Książka „The Dot” została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków (również na polski) wydana alfabetem Braille’a i stała się pretekstem do zorganizowania wielkiej światowej akcji – Międzynarodowego Dnia Kropki (International Dot Day).
Międzynarodowy Dzień Kropki.
Dzień w którym w szczególny sposób staramy się wzbudzić w dzieciach kreatywność, pomysłowość, zachęcić ich do tworzenia, twórczego myślenia. I pomimo to, że święto skierowane jest głównie do dzieci, to myślę, że w każdym wieku kropka może zadziałać. Zarówno przedszkolak, nastolatek, student jak i emeryt, może odnaleźć w sobie talent i prawdziwą pasję. A tylko człowiek który ma pasję, będzie mógł być prawdziwie szczęśliwy. Dlatego warto poszukiwać, codziennie, bez względu na wiek. Bo wszystko zaczyna się od rzeczy małych, od maleńkiej kropki. Wystarczy tylko ją odnaleźć i pielęgnować, poszerzać, dopracowywać.
„Kropka”
słowa: Jolanta Okuniewska i Beata Skrzypec
muzyka: Piotr Kaja
Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna.
Gdy maleńkiej Vashti bardzo zrzedła mina.
Miała za zadanie znaczek namalować,
jednak ona chciała farbki swoje schować.
W zdolności dziewczynki pani uwierzyła.
Kolorową kropkę w ramki oprawiła.
Cieszą nasze oczy kropki wesolutkie,
talenty wskazują: duże i malutkie.
Vashti pokazała, że prób nam potrzeba,
bo odkryć zdolności inaczej się nie da.
Kropki kolorowe wędrują po świecie.
Talenty wskazują, o których nie wiecie
W obchody Dnia Kropki 2017 zaangażowanych będzie ponad 7 milionów uczestników z 168 krajów – nauczycieli, bibliotekarzy, rodziców i dzieci. Tyle osób zarejestrowało się na oficjalnej stronie International Dot Day.
Aby dołączyć do tej wielkiej wspólnoty ludzi kreatywnych, mistrzów w swojej dziedzinie, którzy w pełni potrafią wykorzystać swoje talenty zarejestruj się na stronie: http://www.thedotclub.org/dotday/