Czas letni

Dzisiaj w nocy (30 marzec 2014)  przesuwamy zegarki na czas letni to znaczy z godziny 2:00 musimy je przesunąć na godzinę 3:00. Co to oznacza? Dłuższe dni, ale dzisiejsza noc niestety będzie krótsza. Nie jest to dobra wiadomość dla śpioszków, które lubią sobie poleniuchować 😉

Niestety nawet gdybyśmy postanowili zaniechać tej czynności, urządzenia takie jak: telefony komórkowe, tablety, komputery.. nie pozwolą nam o tym zapomnieć, gdyż czas przestawiany jest tutaj automatycznie. I tego czasu będziemy używać przez najbliższe 212 dni (7 miesięcy) aż do 25 października.

W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33).

Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00.

Dlaczego takie zmiany? Wprowadzenie czasu letniego ma spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego. Niestety przez pierwsze dni nasza wydajność znacznie spada i zamiast cieszyć się tym, że zachód słońca jest o godzinę później, jesteśmy zdekoncentrowani, rozdrażnieni…a wszystko tylko przez tą godzinę krótszego snu.

Begin_CEST_Transparent

 

Musimy więc przetrwać ten niekomfortowy czas, a jak się już przyzwyczaimy.. będziemy musieli przesunąć zegarki do przodu : zamiana czasu na zimowy .:)

 Nie zapomnijcie więc dzisiaj przesunąć zegarków i rozbudzić z zimowego snu.