Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach na liście UNESCO!

Od wczoraj tj. od 9 lipca 2017 roku kopalnia rud srebra, cynku i ołowiu w Tarnowskich Górach znalazła się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jest to pierwsze śląskie miasto, które znalazło się na tej liście. 

UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) to  wyspecjalizowana organizacja ONZ, której głównym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka. Siedziba UNESCO mieści się przy place de Fontenoy 7/9 w 7. dzielnicy Paryża. 

Organizacja ta prowadzi listę światowego dziedzictwa UNESCO:  listę obiektów dziedzictwa kulturalnego i dziedzictwa naturalnego o „wyjątkowej powszechnej wartości” dla ludzkości. Do tej właśnie prestiżowej listy została dopisana Zabytkowa Kopalnia Srebra, Sztolnia Czarnego Pstrąga, a także 26 innych obiektów i miejsc (tzw. artefaktów). 
Warto więc kolejny wakacyjny weekend poświęcić na wycieczkę do tego pięknego miejsca. Nasze zwiedzanie zacznijmy od rynku w Tarnowskich Górach, który jest bardzo urokliwy i pełen historycznych miejsc.

Zabytki, które tutaj znajdziemy to:

  • domy podcieniowe,
  • ratusz, w którym mieści się Urząd Miejski,
  • ewangelicki Kościół Zbawiciela,Tarnowskie Góry
  • studnia i otaczające rynek kamienice (m.in. tzw. Dom Cochlera, Wieprzowskiego, Petrascha, Dom Sedlaczka, w którym mieści Muzeum Miejskie).

Na północnej pierzei znajduje się postój taksówek, zaś samą jego płytę zajmują: ogródki piwne (w okresie letnim), ławki, 3 drzewa z gatunku lipa drobnolistna, pomnik bryły kruszcu wydobytej w XV wieku przez chłopa Rybkę, zabytkowa studnia z zachowanymi obok kocimi łbami z epoki.

rynek w Tarnowskich Górach

Jest też lodziarnia z przepysznymi lodami i ciastkarnie, które kuszą pysznymi wypiekami. 

Kiedy zjecie pyszne ciacho i popijecie wyśmienitą kawą, możecie ruszać w dalszą podróż. A kolejny etap to: 

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach

Mieści się na ulicy Szczęść Boże 81. Oto jak tam dojechać z rynku: 

Całe zwiedzanie odbywa się w podziemnych korytarzach gdzie panuje dość niska temperatura, warto więc zaopatrzyć się w cieplejsze ciuszki. Całe zwiedzanie kopalni trwa ok 90- minut. 

Tą piękną wycieczkę warto zakończyć jadąc z Tarnowskich Gór  do Miasteczka Śląskiego – Bibieli. Tutaj również jest kopalnia srebra, niestety zalana. O tej wycieczce możecie poczytać TUTAJ.   

Cała wycieczka zajmie Wam jeden dzień , ale pozostanie w waszej pamięci na dłuuuuugi czas.