PRZEGLĄDARKI

Przeglądarka to ważny program na komputerze. Umożliwia korzystanie z Internetu: to okno do przeglądania odwiedzanych witryn sieci Web.

Dostępnych jest wiele przeglądarek, a każda z nich oferuje różne funkcje.

1. Mozilla Firefox

Bardzo popularna przeglądarka internetowa, która umożliwia szybkie i bezpieczne przeglądanie kilku stron w jednym oknie (dzięki zakładkom). Firefox posiada blokadę wyskakujących okienek oraz reklam na stronach internetowych, umożliwia szybkie wyszukiwanie informacji w internecie, ma wbudowane paski narzędzi (które bez problemu można dostosować do własnych upodobań). Program obsługuje również kanały RSS i Atom News. Funkcjonalność aplikacji można dostosować przy pomocy setek dostępnych rozszerzeń.

Do pobrania ze strony: http://www.mozilla-europe.org/pl/firefox/

 

2. Windows Internet Explorer

Windows Internet Explorer, to  przeglądarki firmy Microsoft. Jak zapewnia producent, nowa odsłona cechuje się większą szybkością, łatwiejszą obsługą, wyższym poziomem bezpieczeństwa i lepszą ochroną prywatności. Program ten blokuje także złośliwe oprogramowanie oraz ułatwia wykrywanie fałszywych witryn sieci web.

Do pobrania ze strony:http://windows.microsoft.com/pl-pl/internet-explorer/products/ie-9/home

 

3. Google Chrome

Google Chrome jest przeglądarką internetową zawierająca wiele funkcji, mających na celu szybsze i wygodniejsze przeglądanie zasobów sieci. Aplikacja ta posiada obsługę kart – za każdym razem gdy się otwiera nową, wyświetla się lista najczęściej odwiedzanych witryn, najchętniej używanych wyszukiwarek, ostatnio zapamiętanych zakładek i zamkniętych kart. Program pozwala także na tworzenie skrótów wybranych aplikacji, dzięki czemu użytkownik ma do nich błyskawiczny dostęp. Wyjątkową cechą Google Chrome jest to, że każda karta jest uruchamiana jako oddzielny proces, dzięki czemu zawieszenie się jednej strony, nie wpływa na funkcjonowanie pozostałych. Aplikacja posiada także tryb incognito, dzięki czemu wybrane strony nie będą się pojawiały w historii. Program ostrzega również przy przechodzeniu do potencjalnie niebezpiecznych stron.

Do pobrania ze strony:http://www.google.pl/chrome/?installdataindex=nosearch&hl=pl&brand=CHMA&utm_campaign=pl&utm_source=pl-ha-emea-pl-bk&utm_medium=ha

 

4. Opera

Bardzo popularna, szybka, bezpieczna i wygodna przeglądarka internetowa. Opera posiada kilka ciekawych funkcji, dzięki którym praca na niej staje się przyjemniejsza. Aplikacja umożliwia: szybki dostęp do ulubionych witryn, po każdym uruchomieniu nowej karty, synchronizację zakładek, notatek i innych danych, blokowanie treści (obrazów, wyskakujących okienek, itp.); sprawdzanie pisowni i obsługę poczty e-mail. Dodatkowo program posiada obsługę gestów myszy, zawiera także menedżer haseł. Ciekawą funkcją przeglądarki jest tzw. Opera Turbo, która umożliwia znaczne przyspieszenie ładowania stron, poprzez ich kompresję (z wykorzystaniem zewnętrznych serwerów).

Do pobrania ze strony:http://www.opera.com/portal/choice/?language=pl

 

5. Avant Browser

Popularna nakładka na Internet Explorer, która pozwala m.in. na przeglądanie kilku stron w jednym oknie, blokowanie denerwujących reklam i okienek popup oraz posiadająca czytnik RSS/ATOM. Program umożliwia przypisanie pewnych zdarzeń do gestów myszką, a także posiada wiele przydatnych opcji, dzięki którym praca na nim staje się wygodniejsza niż na gołym Internet Explorer. Avant Browser pozwala także eksportować Ulubione, wpisy auto uzupełniania oraz listę kanałów RSS na serwer, dzięki czemu możemy mieć do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do sieci (po wcześniejszym zarejestrowaniu się).

Do pobrania ze strony: http://przegladarki-internetowe.pl/download.php?view.6

 

 

To tylko kilka z wielu dostepnych przeglądarek. Bardzo trudno jednoznacznie określić, która z nich jest najlepsza. Jedni cenią sobie szybkość, inni anonimowość, jeszcze ktoś najbardziej ceni sobie bezawaryjność. Najleopszym wyjściem z sytuacji jest przetestować kilka i wybrac taką, która najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

Najważniejsze jest to, aby przeglądarka którą wybierzemy była aktualizowana. Nie możemy zainstalowac przeglądarkę raz i tak ją pozostawić. Tylko ciągła aktualizacja zapewni nam bezpieczeństwo.

Życzę owocnego surfowania po sieci i nie zapominajcie zaglądać do nas. Już niedługo artykuł jak surfować incognito. Zapraszam serdecznie.