6 kroków do zdobycia dobrej pracy.

Lipiec to nie tylko okres wakacji, to również czas, kiedy osoby które kończą szkołę poszukują pracy. Portale pełne są ciekawych ofert. Czasami nawet natrafiasz na taką, która Cię interesuje, w której czułabyś się spełniona. Wysyłasz CV, list motywacyjny, czasami zostajesz nawet zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną i…. przyjęty zostaje ktoś inny.  Dlaczego? Przecież ta dziewczyna którą zatrudnili była zdecydowanie gorsza. Mniejsze doświadczenie, słabsze wykształcenie, ale….

No właśnie, jest to ale. Ale lepiej się „sprzedała”. Była pewniejsza siebie, zadowolona, stworzona na to stanowisko. Co zrobiłaś źle? W czym tkwił błąd? 

6 kroków do zdobycia dobrej pracy.

1 . Jaką pracę chcesz z 

wbrew pozorom to bardzo istotna sprawa. Czasami siadamy do komputera i przeglądamy ogłoszenia o pracę jakąkolwiek. A przecież nie wszystko nam się spodoba. To Ty dyktujesz warunki, co chcesz robić (przynajmniej na tym etapie). Każdy portal z ofertami pracy posiada selektywną wyszukiwarkę, w której możesz określić czego szukasz: czy ma to być praca fizyczna, biurowa, czy tez chcesz być dyrektorem.  Szukaj pracy zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, osobowością i umiejętnościami.

2 . Stwórz dobre CV:  

sprawdź czy Twoje CV jest aktualne. To co musi ono zawierać znajdziesz TUTAJ.  Jeżeli jednak nie masz jeszcze stworzonego CV  przy jego tworzeniu możesz skorzystać z KREATORA.  Warto również pomyśleć o stworzeniu CV, które nie będzie szablonowe, będzie oryginalne i zapewni Ci dotarcie do rozmowy kwalifikacyjnej. Pamiętaj jednak o głównych zasadach: 

  1. To co wpisujesz do CV musi być prawdą, ładnie przedstawioną, ale jednak prawdą. Bark umiejętności zamieszczonych w CV bardzo szybko wyjdzie na jaw. A to z pewnością nie będzie dla Ciebie przyjemne; 
  2. Używaj jednakowego języka i czasu przy opisywaniu swoich poprzednio zajmowanych stanowisk; 
  3. sprawdź swoje CV pod względem błędów gramatycznych i ortograficznych. Ich tam po prostu nie może być !
  4. Używaj jednej, prostej czcionki: dobrze spisuje się Arial, Times New Roman, 

3 . Stwórz ciekawy list motywacyjny: 

przeczytaj dokładnie ofertę pracy. Poszukaj w internecie informacji na temat firmy, która ofertę zamieściła. Najpierw sama sobie odpowiedz, dlaczego chcesz pracować właśnie tam. A później to wszystko przelej na papier. Tak stworzony list motywacyjny, szczery i konkretny, z pewnością zainteresuje pracodawcę.  Co musi zawierać? Głównie zapewnienie, że jesteś najlepszym kandydatem. Realne korzyści płynące po Twoim zatrudnieniu. Musi również zawierać pewne niedopowiedzenie, które na tyle zainteresuje pracodawcę, że nie będzie mógł powstrzymać się przed rozmową kwalifikacyjną z Tobą. Jesteś kobietą – dokładnie wiesz jak to zrobić 🙂

4 . Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej:

 kiedy zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, to już połowa sukcesu. Poszukaj jeszcze więcej informacji o swoim pracodawcy. Przekonaj sama siebie, że jest to idealne miejsce dla Ciebie. Przekonaj siebie, że jesteś najlepszym kandydatem i jedyną osobą, która powinna być zatrudniona. Musisz być tego pewna i zarazić tą pewnością przyszłego pracodawcę.  Zdrowa pewność siebie to podstawa.  Jesteś najlepsza – więc nie ukrywaj tego!!!

5 . Zrób listę swoich umiejętności: 

dlaczego? Bo o to z pewnością zostaniesz zapytania podczas rozmowy. Jakie umiejętności szczególnie mogą się przydać w pracy? Oczywiście zależy to od charakteru pracy, ale te które są mile widziane w każdej to: umiejętność obsługi komputera, umiejętność porozumiewania się z współpracownikami, umiejętność szybkiego rozwiązywania konfliktów. To oczywiście umiejętności, które każdy może wpisać do CV i powiedzieć pracodawcy. Ważne jest jednak jak to zrobi. Musisz przekonać przyszłego pracodawcę, że Twoja umiejętność naprawdę może się przydać w przyszłej pracy. I że umiejętność tą posiadłaś na poziomie zdecydowanie wyższym niż inni kandydaci. Czytaj dobrze ofertę pracy, przeważnie tam znajdziesz odpowiedź jakie umiejętności są najbardziej oczekiwane. 

6 . Zrób listę swoich wad:

oczywiście wad nie wpisujemy w CV 😉 tym raczej pracodawcę nie zainteresujemy. Ale już podczas rozmowy kwalifikacyjnej to niezbyt komfortowe dla nas pytanie może, a nawet na pewno padnie. Nigdy nie przyznajemy się chętnie do swoich słabości i wad. Dlatego wcześniej warto przygotować sobie odpowiedź na to pytanie. Warto przygotować sobie takie słabe swoje punkty, które w niektórych sytuacjach mogą być jednak uznane za zalety. Na przykład jeżeli naszą wadą jest pracoholizm – no dla pracodawcy z pewnością nie będzie to jednak wada, którą będzie krytykował. Jeżeli staramy się o pracę sprzedawcy, albo akwizytora  gadatliwość również nie zostanie przyjęta jako wada. Proste prawda?

 

Myślę, że jeżeli przygotujesz się odpowiednio, zgodnie z naszymi wskazówkami, zdobycie wymarzonej pracy nie będzie trudne.   

Jeżeli jednak nadal macie problemy z napisaniem CV lub listu motywacyjnego – napiszcie do nas na biuro@damskarzecz.pl.  Chętnie Wam pomożemy.