Niektóre zabawki stwarzają zagrożenie dla dziecka. W styczności ze skórą mogą ją podrażniać a także wywołać alergię. Informacje na produkcie musi byc widoczn: do jakiej grupy dana zabawka należy i jakie jest jej przeznaczenie. Na przykład zabawka jest przeznaczona dla dziecka powyżej 3 roku życia. Jest to ostrzeżenie że dziecko poniżej tego wieku nie powinno taką zabawką się bawić.
Wykończenie zabawki nie powinno mieć ostrych krawędzi. Trzeba obejrzeć dobrze zabawkę zanim się ją kupi i da dziecku, ponieważ może być uszkodzona i doprowadzić do nieszczęścia. Baczną uwagę zwracajmy na drobne elementy czy zostały dobrze zamocowane. Patrzmy też na instrukcję obsługi i konserwację zanim coś zaczniemy składać. W jaki sposób możemy rozpoznać czy zabawka jest bezpieczna:
1. Musimy patrzeć na instrukcję czy jest bezpieczna?
2. Dla jakiego wieku jest przeznaczona?
3. Czy ma atest?
4. Do zabawek zawieszanych takich jak huśtawki i inne powinnismy mieć instrukcję w języku polskim.
5. Dla dzieci poniżej 3 roku życia opakowanie powinno być bezpieczne. Nie powinny zawierać ruchomych elementów.
6. Informacja o konserwacji zabawki.
7. Dodatkowe certyfikaty np: Instytutu Matki i Dziecka lub związków producentów gdyż, mamy wtedy większą pewność, że zabawka jest bezpieczna.
8. Dane importera lub producenta.
9. Notatka o zakazie udostępnienia toreb foliowych. Ponieważ dziecko mogłoby założyć ją na głowę.
10. Oczywiście powinna być notatka na temat tego z czego jest zrobiona. Większa część maskotek nie jest zalecana dla dzieci poniżej 3 roku życia ze względu na niestrawność materiału.
Nasze pociechy są ciekawe świata. I bardzo dobrze. Zadbajmy o to, aby to poznawanie było naprawdę bezpieczne.