Dowód osobisty bez wychodzenia z domu

Wyrobienie dowodu osobistego zawsze sprawiało problem. Najpierw trzeba zrobić zdjęcia, a to już pierwsza poważna przeszkoda, potem odstać w urzędzie odpowiednią ilość czasu, a na końcu uzbroić się w cierpliwość kiedy nasz wymarzony dowód będzie w końcu do odbioru. A może jednak jest możliwość załatwić wszystko i wyrobić dowód osobisty bez wychodzenia z domu?

Oczywiście, że tak. Do dzieła. Pierwsze co musimy zrobić – to zdjęcia. 

Jak powinno wyglądać zdjęcie do dowodu osobistego? 

  • zdjęcie powinno być aktualne — wykonaj zdjęcie nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku,
  • na zdjęciu nie możesz mieć nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami ani innych rzeczy, które mogłyby utrudnić rozpoznanie ciebie,
  • zdjęcie powinno przedstawiać całą głowę,
  • zdjęcie powinno przedstawiać wizerunek nie dalej niż do górnej części barków,
  • twarz powinna zajmować 70-80% zdjęcia.

(Źródło informacji: obywatel.gov.pl)

Jeżeli chcemy złożyć wniosek w urzędzie musimy do wniosku dołączyć kolorowe zdjęcie na papierze w formacie 35 mm * 45 mm (szerokość * wysokość). 

My jednak chcemy załatwić wszystko bez wychodzenia z domu. Dlatego nasze zdjęcie musimy przygotować w formie elektronicznej w wielkości 492*633 piksele, a maksymalna wielkość pliku nie może przekroczyć 2,5 MB. 

Prawidłowo wykonane zdjęcia powinny wyglądać w ten sposób: 

Na zdjęciach nie powinniśmy przekrzywiać głowy, uśmiechać się, uwidaczniać bardziej jeden z profili – twarz powinniśmy mieć ustawioną dokładnie na wprost obiektywu. Ważna jest też wielkość twarzy na naszym zdjęciu, nie może być zbyt mała i zbyt duża. (70-80 % zdjęcia).

Jeśli nosimy okulary korekcyjne możemy je oczywiście mieć, ale nasze oczy muszą być widoczne, a kolor oczu i ich kształt nie może być zmieniony. Jeżeli ktoś ma wady wzroku, dopuszczone jest zdjęcie z ciemnymi okularami, do wniosku należy jednak dołożyć stosowne orzeczenie. Można mieć zarost na zdjęciu, jeżeli nie utrudnia to rozpoznania. 

Wszystkie dokładne wytyczne dotyczące wyglądu zdjęcia znajdziecie na stronie obywatel.gov.pl 

Robimy zdjęcie do dowodu osobistego

Wiemy już jakie sa wymogi, działamy. Potrzebujemy białe, jednolite tło najlepiej na wprost okna (wtedy od razu będziemy mieli dobre oświetlenie). Jako tło może nam posłużyć nawet  biała kartka bristolu.  Jeżeli nie mamy pomocnika – niezbędny będzie statyw. Aparat, który możemy wykorzystać do zrobienia tego zdjęcia nie ma w sumie znaczenia, jesteśmy w stanie zrobić dobre zdjęcie do dowodu osobistego każdym sprzętem. 

Ustawienia bezpieczne: 

przesłona: f /5.6

czas naświetlania: 1/200 s

ISO : 100 

Sam kadr tez nie jest taki istotny, dlatego że w programie graficznym np. Adobe Photoshop możemy dokonać kadrowania, wykorzystując poniższy plik – szablon. Niebieskie pasy to obszar w którym powinny znaleźć się oczy i broda, linia czerwona pionowa to środek naszej twarzy. 

szablon zdjęcia do dowodu osobistego

 

W ten sposób wykonane zdjęcie zapisujemy do pliku w formacie jpg i pamiętamy aby nie przekroczyło 2,5 MB i dołączamy do wniosku. 

Złożenie wniosku o dowód osobisty przez internet

Aby złożyć wniosek o dowód musimy wejść na stronę Ministerstwa Cyfryzacji . 

Wybieramy złóż wniosek przez internet. Wybieramy sposób w jaki potwierdzimy nasz wniosek – np profil zaufany. Jeżeli mamy już profil zaufany logujemy się i postępujemy zgodnie z poleceniami zawartymi na stronie. Po prawidłowo złożonym wniosku otrzymamy informację, że wniosek o dowód został przyjęty w urzędzie pod konkretnym numerem. Warto sobie ten numer zanotować, bo po nim będziemy mogli śledzić czy nasz dowód jest już gotowy do odbioru. 

Dopóki dowód będzie w przygotowaniu, na stronie cyfryzacji będzie pojawiał się komunikat: Dowód w realizacji w urzędzie


winosek o dowód osobisty

Kiedy komunikat ten zmieni się na: dowód gotowy do odebrania, możemy udać się do urzędu zgodnego z naszym miejscem zamieszkania i nasz dowód będzie tam na nas czekał. Proste i zupełnie bezpłatne.