Szlak Orlich Gniazd – Olsztyn

340 metrów nad poziomem morza – wzniesienie na jurze krakowsko-częstochowskiej, które urzeka swoim pięknem. Malownicze, tajemnicze, zdecydowanie pobudza wyobraźnię. Góra Biakło – bo tak nazywa się wzniesienie, jest zdecydowanie godna polecenia na sobotnią wycieczkę. Ale nie ona jest dzisiaj bohaterką naszej wędrówki. Górę widzimy z ruin zamku. Jest to kolejny już zamek na naszym szlaku.  Szlak Orlich Gniazd – Olsztyn.

Góra Biakło jest wzgórzem na Wyżynie Częstochowskiej. Nazwa jurajski Mały Giewont, nie jest przypadkowa. Układ skał szczytowych swoim kształtem bardzo przypomina śpiącego rycerza z Tatr. Również i tutaj, tak jak na Giewoncie, na szczycie góry znajduje się krzyż. Został ona pozostawiony przez pielgrzymkę z Zawiercia. Dzięki niemu, Góra Biakło, jeszcze bardziej przypomina Giewont. 

Mały Giewont ja jurze

I chociaż góra Biakło jest zdecydowanie mniejsza od Giewontu, to jednak widok który możemy zobaczyć z jej szczytu jest równie piękny.

Widać z niej również ruiny zamku w Olsztynie,

które są celem naszej wycieczki. 

Szlak Orlich Gniazd

 

Ruiny zamku w Olsztynie

są pozostałością po zamku rycerskim, który był wbudowany w system Orlich Gniazd. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1306 roku.Niestety w czasie potopu szwedzkiego został on prawie całkowicie zrujnowany. Po wojnie koszt odbudowy był zbyt duży.  Zrezygnowano z tego, a pozostałą część zamku rozebrano, a materiał wykorzystano przy budowie kościoła.  To co pozostało to mury części mieszkalnej, dwie wieże: cylindryczna i kwadratowa, część piwnic. 


Szlak Orlich Gniazd - Olsztyn

ruiny w Olsztynie

Olsztyn - wieża okrągła

Szlak orlich gniazd Olsztyn - wieża kwadratowa

Szlak orlich gniazd Olsztyn

I pomimo, że są to tylko ruiny, a może właśnie dlatego, warto odwiedzić to miejsce. Piękne, malownicze, wręcz baśniowe. A widoki jakie roztaczają się z zamkowego wzgórza są przepiękne. Piękny las, przyozdobiony wapiennymi skałkami, a gdzieś w oddali Jasna Góra … to wszystko sprawia, że miejsce to zapada w pamięci. Wapienne ostańce pozwalają nam odpocząć w swoim cieniu, zadumać się, pomarzyć.  Szczególnie po lekturze książki Outlander Diany Gabaldon, miejsce to wydaje się magiczne. W książce, główna bohaterka Claire , dotykając takich kamieni rozpoczyna swoją wielką podróż w czasie.  Podczas tej podróży poznaje miłość swojego życia Jamiego. Romans, który rozgrywa się  na tle wielkich wydarzeń historycznych trzeba przeczytać od początku do końca w jedną noc. Po prostu nie ma możliwości, aby się oderwać. I po takiej lekturze wycieczka do ruin w Olsztynie…. i wyobraźnia płata figle. 

Szlak Orlich Gniazd - Olsztyn

Będąc na jurze krakowsko-częstochowskiej koniecznie musicie odwiedzić to miejsce. Jedno z najpiękniejszych, ale nie jedynych.